enthousiast om dit "project" te verwezenlijken. We hadden de drie schetsen c.q. tekeningen die in de loop van de tijd van de Nuwendoorn gemaakt zijn en een kaart van de archeolo gische dienst van Noord-Holland met hierop de afmetingen van de funderingsresten. Deze is in 1963 tijdens de opgravingen gemaakt. De gegevens werden door Dennis en Rik in een computerprogramma ingevoerd, samen met diverse inschattingen aan de hand van de tekeningen. Het resultaat was een prachtig gebouw met muren van meer dan 20 meter hoog en een hoofdtoren die daar nog 20 meter bovenuit stak. Fantastischmaar bouwtechnisch voor die tijd onmogelijk. Dus moest er een andere weg bewandeld worden. Die bestond uit het formeren van een werkgroepje van 4 personen die ais doel hadden om tot een zo getrouw mogelijke maquette te komen. De groep bestond uit Dennis, die uiteindelijk de maquette moest bouwen en de bouwtechnische realiteit qua hoogte en breedte en zo moest bewaken, Frans Diederik en Henk Komen, beide mannen die regionaal hun sporen meer dan verdiend hebben op geschiedkundig en archeologisch gebied, en ondergetekende als bovenmatig geïnteresseerde in de geschiedenis van 't Huis te Nuwendoorn'. middeleeuwen, en ten tweede moesten alle stenen per boot aangevoerd worden, dus je bedacht je wel om die muren onnodig hoog te maken. Bovendien is het bouwtechnisch nog de vraag of de funderingen dat gewicht wel aan zouden kunnen. Kennis van, en een bezoek aan kasteel Radboud in Medemblik, wat in dezelfde tijd is gebouwd, bracht aan het licht dat de oudste muur van dat kasteel slechts ongeveer 6 meter hoog is. Daarom besloten we om van deze hoogte uit te gaan. Toen deze belangrijke stap eenmaal genomen was kon Dennis gaan goochelen met het computerprogramma en zich buigen over alle bouwtechnische problemen, terwijl wij het lijstje met overige problemen konden gaan aftikken, zoals er waren; torenhoogtes, dakbedekking, bruggenbouw, de voorburcht, het hoofdgebouw binnen de hoofdburcht, de stallen, de schoorsteen waarvan de resten tijdens de opgravingen in de jaren 60 tevoorschijn kwamen en natuurlijk het halfronde aanhangsel aan de hoofdburcht. Al deze dingen zijn zo serieus mogelijk behandeld, en toen we dit allemaal op papier en in de computer uitgewerkt hadden was er een, volgens deze groep, verantwoorde bouwtekening van 't Huis te Nuwendoorn gemaakt. Dennis en Rik hadden tenslotte de schone taak om de maquette middels het zagen, plakken en knippen, wat nog een hele klus was en ook veel vrije tijd van deze jongens gekost heeft. Het resultaat van deze inspanningen is te bezichtigen in het museum, oordeelt u zelf. Met dank aan Frans Diederik, Henk Komen, Dennis en Rik. De kern van het probleem was de hoogte van de muren. Omdat de funderingsresten van de Nuwendoorn ongeveer een meter breed zijn, wekt dat de verwachting dat de muren hoog waren. Er was in die tijd, rond 1280, echter absoluut geen reden om muren zo hoog te maken. Ten eerste was de bewapening van de belegeraars nog niet zoals in de latere Rick de Ruiter. NB: Het totale project gaat te zijner tijd gedocumenteerd worden met tekeningen van de tussenfasen en de overwegingen waarom we tot bepaalde interpretaties zijn gekomen. Reconstructietekening van het kasteel Nuwendoorn naar C.J. Wilms -24-

Zicht op Haringcarspel | 2007 | | pagina 26