DE (HOUT)GASGENERATOR De gasgenerator is een apparaat bedoeld om gas te leveren aan de motor, (waarbij soms voor een makkelijke start nog een beetje benzine gebruikt wordt), volgens een chemisch principe waarbij koolstof witgloeiend verhit wordt met net zoveel zuurstof dat volledige verbranding voorkomen wordt. De hoofdbestanddelen van houtgas zijn koolstofdioxide, koolmonoxide, methaan, etheen, waterstof en waterdamp. Het gas dat ontstaat, moet voor gebruik eerst nog een filter kast passeren, waar de vaste stoffen en koolteer er uit gehaald worden. Het gezuiverde gas passeert dan vaak nog een radiator om enigszins af te koelen. Bij voertuigen met de Imbert generator bevindt deze zich voor de motorkap. Tenslotte wordt het gas met net zoveel lucht gemengd waardoor het, zoals bij benzine, in de motor tot ontbranding gebracht kan worden. In de motor is bij de cilinders een apparaat aangebracht met dezelfde werking als die van een bougie. Door middel van een elektrische of een met de hand bediende ventilator ter hoogte van het filter kan het gas nog sneller getransporteerd worden. Uitsluitend voor een gemakkelijke start bevindt zich in de carburator nog een klep om wat benzine toe te laten MAQUETTE VAN 'T HUIS TE NUWENDOORN Maquette van 't Huis te Nuwendoorn. Wat vele leden tijdens de opening van het museum ontgaan zal zijn is dat, behoudens zijn initiatief voor de totstandkoming van het museum, Piet Blankendaal ook de schenker is van de maquette van 't Huis te Nuwendoorn'. Dat ging ongeveer als volgt; tijdens een van de eerste bijeenkomsten die we hadden, ik was toen nog voorzitter, merkte Piet op dat het wel een leuk idee zou zijn om een maquette van de Nuwendoorn in het museum te zetten. Natuurlijk waren we dat roerend met hem eens, 'de Nuwendoorn' is met de Westfriese Omring- dijk historisch gezien een van de oudst tastbare monumenten in onze gemeente en dus eigenlijk ook voor de vereniging. Een maquette hiervan in het museum zou prachtig zijn. Met een "regel het maar, ik hoor het wel" was dit punt besproken en besloten, maar begon het voor ons pas echt. Hoe pak je zoiets aan? Na een kleine zoek tocht kwamen we bij het bouwkundig teken en ontwerpbureau van Hans van den Berg in Tuitjenhorn terecht. Hans en twee van zijn medewerkers, Dennis en Rik, waren heel Lt/CMT fftim W£T T£R(& -23-

Zicht op Haringcarspel | 2007 | | pagina 25