Nu dan enige wetenswaardigheden die gevonden zijn. Allereerst de vermelding dat eeuwen geleden de Friese koningen over dit gebied hebben geregeerd. De aanvang is ongeveer 300 voor Chr. met Friso de 1e en eindigend met Radboud de 2e tot 792. Ook werd in 745 Warmenhuizen gesticht door deze Radboud. De Rekere was als rivier de voorloper van het huidige Noordhollands kanaal en wordt voor het eerst vermeld in 1094. Ontstaan uit het IJ bij Amsterdam en later uitlopend in het toenmalige waterrijke de Zijpe en via het Sint Maartenszwin naar de Keins boven Schagen. Rond 1264 wordt de Rekerdam (nu: Oude Schoorlse Zeedijk) gemaakt bij Krabbendam. Een belangrijke ontwikkeling omdat er toen geen invloed meer was van de Rekere als getijdenrivier. Verder is er nog de sluis in de Westfriesedijk bij de Nuwendoorn die gedempt werd rond 1320. Deze was 7 meter breed met stenen kademuren. Een nieuwe werd gemaakt na 1326 vlakbij het Langewiel onder Dijkstal bij St.Maarten. Ook was er een sluis in 1272 in de Rekerdam bij Krabbendam. Deze sluis was bekostigd door Wouter "de Vries" Graaf van Henegouwen, Holland en Zeeland om tol te heffen en zicht te houden op de scheepvaart die de Rekere bevoer. Er wordt vermeld "van veerscut van Zuutven tot Nuwendoorn". Scut heeft de betekenis van tolbelasting betalen voor het schutten van de schuit die passeert. De bouwperiode van de Nuwendoorn is niet zeker. Er wordt geschreven van 1282. Wel zijn er overstromingen in de jaren 1287/88, waar ook het kasteel mee te maken heeft gehad. Het werd in 1296 verwoest door de Westfriezen maar daarna weer opgebouwd. De laatste vermelding van de Nuwen doorn in de geschriften is 1366. Het kasteel is daarna niet meer in de archieven te vinden. De abdij van Egmond werd rond 950 gesticht voor en door de Graven van Holland. Maar in Eenigenburg (in 878 en 1280 Berghen genoemd) was er rond 700 al een kloostertje. Mogelijk zitten hiervan de restanten nog onder de terp "de Wierde" of ook wel "het Hoog" in het centrum van Eenigenburg. Onderzoekingen hebben uitgewezen dat er muurresten zitten van hoge ouderdom. Eenigenburg zelf heette vroeger Einungi wat zijn betekenis vindt in het oude Friese woord ei wat water betekend en nungi betekend vlakbij. Vrij vertaald kan het betekenen "het dorp vlakbij water". De Nuwendoorn is beslist niet vernoemd naar de sluis die er toen vlakbij lag, waarbij in zekere tijd nieuwe deuren werden in gehan-gen. Welke heerser noemt zijn beste kasteel van heel Holland en Zeeland naar nieuwe deuren in een sluis? Het land in de buurt was al eerder ingepolderd rond 1250 en heette "de Henen". Ook wordt er geschreven over visserij in Nuwendoorn. De Heemtsloot liep in die tijd vlakbij het kasteel. Ook is het heel goed mogelijk dat het kasteel genoemd werd naar het stuk land dat daar lag en wat een "dore" werd genoemd. "Dore" kan de betekenis hebben van doorbraak, iets wat wel mogelijk is met al die stormen en met zo'n lage dijk in die tijd. De Westfriesedijk was toen misschien niet hoger dan 50 cm. Tot zover enige wetenswaardigheden over het Rekermond Project. In een volgende "Zicht" willen wij hierop terug komen. Sam Schipper en Rick de Ruiter. Mogelijke nieuwe uitleg van de West-Friese dijk welke in 1326 werd opgegeven 1traject voormalige West-Friese dijk volgens Schenner traject voormalige West-Friese dijk volgens Schermer Dijkdoorbraak in 1318 volgens Beenakker Laatste uitleg West-Friese dijk volgens Schenner Rekerdam nu Oude Schoorlse Zeedijk Nuwendoorn Krabbendam De Wal over de Henen De oude Sluzenoim uit 1326 volgens Schermer en Wagenaar Situatie rond de knik in de Omringdijk bij Nuwendoorn. Weergegeven zijn de opeenvolgende stadia van de dijk volgens Schermerde plaats van de sluis in de dijk en de dijkdoorbraak van Beenakker met het deel van de Omringdijk dat als inlaagdijk in 1320 werd gelegd. -18-

Zicht op Haringcarspel | 2007 | | pagina 20