EEN FOUTE MEELMOLENAAR UIT WARMENHUIZEN IN 1675. Om de Juridische woorden uit 1675 te begrijpen zijn ze vertaald naar de huidige tijd. 1 - eerst mondeling. 2 - opgeschreven. 3 - voorbeeld. 4 - verklaren. 5 - na te gaan. 6 - gestraft. 7 - vereist. 8 - zie boven. 9 - onderscheiden. 10 - niet opkomen dagen. 11 - opnieuw niet opkomen dagen. 12 - verontschuldigen. Bron: oud recht archief Harenkarspel. Sam Schipper. Louwrens van Oosthoorn baljuw van Harenkarspel ende Warmenhuizen eiser. contra: Aris Arisz. meelmolenaar te Warmenhuizen gedaagde ende gearresteerde. Van Oosthoorn seijt ende is waer, dat Aris Arisz. hem niet ende heeft ontsien van het malen van een sack koorn met 8 penningen meerder te nemen als hem bij den regeerders van Harenkarspel provisionelijk(l) ende daarna geadindiceert(2) is. Ende gemerckt dat den sack koorn is een saack van een quaat gevolgh. Ende daar justitie wordt gehandthaaft ende dat behoort niet te worden getollereert, maarten exempel(3) van een ander te werden gestraft. Soo doet den eijser van Oosthoorn eijse ende concludeert om redenen ten processe nader te deduceeren(4). Ende in punckte te ferifieeren(5) dat den gedaagde daarover in sijn goederen sal werden gemulucteert(6) in soodanige wegen als schepenen na exigentie(7) van saken sullen bevinden te behooren als cum expensis(8). Schepenen en den baljuw decermeeren(9) tegen Aris Arisz. het eerste default(10), ende voort profijt ende wet aan den gerechte van Warmenhuijsen om het tweede default(11) te sien decermeeren of het eerste te purgeeren(12), ende met den eijser van Oosthoorn voort te procederen als na rechten. HEERLIJKHEIDSARCHIEF VAN DE HEERLIJKHEID HARINGCARSPEL. De Heerlijkheid Haringcarspel bestaat vanaf ongeveer 1250, tot 1421 als onderdeel van de Heerlijkheid Warmenhuizen, daarna als afzonderlijke leen. In de loop der eeuwen hebben we tientallen Heren van Harincarspel gehad, en de Heerlijkheid Haringcarspel bestaat nog steeds, ook is er nog een Heer van Haringcarspel, dit is nu Cornelis Hendricus Ping Keesom. Het zogenaamde Heerlijkheidsarchief bestaat uit een 80 documenten en kaarten samen met enkele boeken van inkomende en uitgaande stukken. Deze stukken hebben voornamelijk betrekking op de periode van 1600 tot 1850. Tijdens de openingsmaanden van het museum lagen enkele originele stukken in vitrines in het museum. In augustus zijn deze vervangen door reproducties. De huidige Heer van Haringcarspel heeft het Heerlijkheidsarchief in bruikleen gegeven aan het Noord-Hollands Archief in Haarlem. Hier kan het door onderzoekers opgevraagd en bestudeerd worden. Wij hebben intussen ongeveer 25 stukken gedigitaliseerd opgeslagen in onze computerbestanden. Van al deze stukken is natuurlijk ook een afdruk gemaakt. Enkele van deze afdrukken liggen en/of hangen in het museum, de rest ligt boven in het archief. Het is de bedoeling dat er in het Zicht op Harenkarspel regelmatige publicaties verschijnen over dit boeiende stuk geschiedenis van onze gemeente. Rick de Ruiter Tekening: Bart Wassenaar -12-

Zicht op Haringcarspel | 2007 | | pagina 14