Marconist Thuis knutselt Piet aan radiootjes en hij maakt ontvangertjes. Een loopbaan in het postkantoor van zijn vader lijkt hem geen optie. Voor pa Blaauw is het vast een hele opluchting wanneer Piet in een van de kranten in het postkantoor een advertentie leest over een opleiding tot marconist (later radio-officier). Na wat rondvragen blijkt datje dan het beste naar de Hogere Zeevaart school in Den Helder kunt gaan. Dat gebeurt. En dat betekent iedere dag fietsen: dertig kilometer heen en dertig kilometer terug van Sint Maarten naar Den Helder. Maar dat is in die tijd redelijk gewoon. Soms boft Piet, dan kan hij zich met een touw vastmaken aan een van de weinige vrachtauto's en dan gaat het snel! Wel moeten iedere maand de fietsbanden omgelegd worden, want die slijten door het rijden op de dijk steeds aan één kant. Het beroep marconist is genoemd naar de Italiaan Guigliemo Marconi, die als eerste rond het jaar 1900 een draadloze radioverbinding tot stand brengt tussen Engeland en Frankrijk. In 1933 wordt het wettelijk verplicht om een marconist aan boord van schepen te hebben. De ramp met de Titanic was van invloed op dit besluit. Eerst wordt gewerkt met een vonkenzender. Als Piet later op de bekende schepen van de Holland Amerikalijn werkt, geeft de Javaanse crew hem de bijnaam 'toean knetter'. Naderhand volgen de lampzender, de transistoren en ten slotte de satelietverbinding. Die laatste uitvinding betekent het einde van het beroep marconist. Piet Blaauw als militair. In 1936, achttien jaar oud dus, maakt Piet zijn eerste reis op de sleepboot Utrecht. Bij zijn tweede reis, op de Drenthe, raken in een storm de trossen in de schroef en loopt het schip op het strand. In 1938 moet hij in militaire dienst en hij komt bij de verbindings dienst de Genie in de Kromhoutkazerne in Utrecht. Schoolfoto uit de twintiger jaren. Achterste rij, v.l.n.r. Thijs de Pee, Aagje Snijder, Piet Blaauw, Louise van Drunen, Anton Blok en let Heneweer. Tweede rij: Cor van der Ham, Arie Brak, Jaap Bruin, Menno Roosma, Cor Schut. Voorste rij: Wessel Doldersum, Klaas Hemmer, Jan Krijgsman, Kees de Geus, Tiny Hoogland, Wim van der Steen, Cor Mulder, Jaap Hoogland en Ant Bijpost. De onderwijzeres is juffrouw Boerema, zij is getrouwd geweest met Evert van Dijk (piloot). -9-

Zicht op Haringcarspel | 2007 | | pagina 11