Wie in 1865 hoofd van de toen splinternieuwe school was is niet bekend, maar na het vertrek van P. Benjaminse die vanaf 5 mei 1880 te Warmenhuizen hoofdonderwijzer was geweest tot 1901, werd H.W. Houwing per 12 november 1901 als zodanig benoemd. Hij werd ter zijde gestaan door een onderwijzer en een onderwij zeres. In 1902 werd een 9-maandelijkse toelating van nieuwe leerlingen ingevoerd. Op 1 november 1909 verliet meester Houwing Warmenhuizen wegens zijn benoeming te Velseroord. In zijn plaats wordt Daniël Gerardus Knijnenburg per 1 maart 1910 als hoofd der school te Warmenhuizen benoemd. Reeds in 1902 was hij alhier werkzaam geweest van april tot november. Met meester Knijnenburg deed als eerste Katholieke onderwijzer na de Reformatie zijn intrede bij het onderwijs te Warmenhuizen. Door het grote aantal leerlingen was het in 1914 nodig een 6e leerkracht aan te stellen, naar bekend is waren er toen als leerkrachten; meester Knijnenburg, meester Nelissen, meester Koenen (overleden 1915), juffrouw Hakkeniets en juffrouw Eissens. Meester Koenen was, hoewel niet katholiek, 20 jaar lang directeur van het R.K. Zangkoor. Meester Knijnenburg bleef hoofd der school te Warmenhuizen tot zijn benoeming in 1923 te Wassenaar. In 1921 was de Wet op het bijzonder onderwijs aangenomen, en dit bracht met zich mee dat ook te Warmenhuizen een R.K. school zou komen, naast de Openbare Lagere School, die daar sinds eeuwen reeds bestond. In april 1922 werd door de Gemeenteraad besloten de gebouwen van de Openbare Lagere School aan het R.K. Kerkbestuur in bruikleen af te staan en de woning aan bovengenoemd bestuur te verkopen voor fl. 6500, -. In 1924 verkocht de gemeenteraad 3 schoollokalen aan het R.K. Kerkbestuur. Ook kwamen in hetzelfde jaar de plannen voor een nieuwe Openbare Lagere School gereed, welke kosten werden geraamd op totaal fl.27.519,70. Als plaatsvervanger was meester Paardehaar tijdelijk hoofd na het vertrek van meester Knijnenburg, totdat op16 april 1924 meester T.Donia, komende van Bovenbergum (gem. Smallingerland), in dienst trad. Meester Donia bleef tot zijn pensioengerechtigde leeftijd (1949) in Warmenhuizen. Hij werd opgevolgd door meester W.G. Vellinga die van de Beemster kwam. Door de veranderingen die door de splitsing bij het onderwijs teweeg werden gebracht, vroeg en verkreeg meester Cornelis de Geus eervol ontslag als onderwijzer, na bijna 30 jaar bij het onderwijs te zijn geweest. Hij overleed in augustus 1948. Meester Koot, onderwijzer aan de R.K. jongensschool te Castricum, kwam 25 juni 1925 naar Wamenhuizen en werd benoemd als onderwijzer aan de, toen nog gemengde R.K. Jongens en Meisjesschool met Zr. Willibalda als hoofd. Op 1 januari 1926 werd de school gesplitst in R.K. jongensschool "St. Vincentius", waar de heer Koot als hoofd werd aangesteld, en een R.K. meisjesschool H. Theresia die werd gevestigd in de nieuwe school aan de Dorps straat. De jongensschool bestond toen uit 6 klassen, waaraan 3 leerkrachten waren ver bonden, met totaal 108 leerlingen 1e en 2e klas jongens juffrouw M.E. de Koning, 3e en 4e klas meester J. P. Sernee, 5e en 6e klas meester W. Koot. Er waren toen 3 lokalen in gebruik, vanaf 1930 zijn er 5 lokalen met 5 leerkrachten in gebruik en met 178 jongens weer verdeeld over 6 klassen met nog 8 jongens in de 7e klas. Van 1 januari 1926 tot heden zijn er 30 veranderingen van onderwijzend personeel geweest. Eerder speelde de jeugd op de straat voor de school, toen het verkeer zulks nog toeliet. Doch toen j^1930 de Burgerstraat werd aangelegd kreeg de school een eigen speel plaats met waranda, door een brug met de school verbonden en gelegen aan de Burgerstraat (nu Posthoorn). Toen meester Koot werd aangesteld was A. J. Willemse nog pastoor in Warmenhuizen. Achtereenvolgens werkte meester Koot onder pastoor Lasance, pastoor Brinkman, pastoor Jongejan en pastoor J. van der Lugt en later pastoor Nijman. School en kerk waren uiteraard nauw met elkaar verbonden. Op 25 januari 1925 kwamen de zusters Ursulinen van Bergen naar Warmenhuizen. Ze betrokken het Zusterhuis naast de R.K. kerk en begonnen onderwijs te geven in de nieuwe H. Theresiaschool aan de Dorpsstraat. In 1955 zijn hier 10 zusters. Vier voor de lagere school, twee voor de kleuterschool en één voor de naaischool. Op de lagere school zijn in totaal 205 leerlingen, op de kleuterschool 120, terwijl op de naaischool aan 24 leerlingen onderwijs wordt gegeven. In 1966 vinden wij als hoofd der R.K. jongensschool te Warmenhuizen de heer H. G. -18-

Zicht op Haringcarspel | 2007 | | pagina 20