alom en een landbouw die wat betreft ontwik keling op achterstand raakte. Er werd (als werkverschaffingsproject) een weg aangelegd van Koedijk naar Noord-Scharwoude (1920 - 1930). Daarmee werd een flink aantal mensen die in dat gebied woonden (de Diepsmeer) uit hun isolement gehaald. Zij konden nu over de weg naar school en kerk. Maar al deze dingen konden niet verhullen dat het Geestmeram- bacht een gesloten gebied bleef. Idyllisch, met sloten en kikkers, maar steeds moeilijker om economisch mee te kunnen in een zich snel ontwikkelende wereld. Dit duurde tot de 2e grote verandering het Geestmerambacht als het ware op zijn kop zette. De verkaveling in de jaren 1960-1970 bracht net zo'n grote omwenteling teweeg als de eerdere droogmakerijen. Min of meer gedwongen door economische motieven, rioleringsproblemen in Langedijk en uitbrei dingsplannen van Alkmaar, werd het nu een rijpolder i.p.v. een vaarpolder. Het land kan nu goed mechanisch bewerkt worden en we hebben er ook nog een prachtig recreatie gebied aan overgehouden. Van het Agrarische Geestmerambacht is momenteel al een groot deel opgeslokt door dorps- en stadsuitbreiding, wegen en bedrijven terreinen. De verandering in het gebied gaat razendsnel. Vanaf het eerste moment dat er wat bebouwing was op dijken en terpen en de droogmakerijen van de meren en plassen. Het rustige landleven dat honderden jaren voortging in dat prachtige Geestmeram bacht is verleden tijd, in de laatste 25 jaar veranderde er veel meer dan in al die jaren daarvoor, zoals de Hr. Kraakman aan het slot van zijn prachtige lezing terecht opmerkte Lezing J. Kraakman 24-02-2007 Bewerking C vd B W.L. Meer over de eerste droogmakerijen kunt u vinden in de Zicht op Haringcarspel nr 25 van mei 2004. Streefkerk noemt daarin de Achtermeer (bij Alkmaar) n.l. de eerste droogmakerij ter wereld. De Achtermeer viel droog in 1533 en werd in 1536 in gebruik genomen. 80 JAAR VINCENTIUSSCHOOL In 2006 vierde de R.K. Vincentiusschool in Warmenhuizen haar 80-jarig bestaan. Er was groot feest en een reünie die door bijna 2000 mensen werd bezocht. Ook had men gezorgd voor een mooi boekwerk over de school, onderwijzers en leerlingen. Het boek stond vol met leuke foto's. Het is nu al weer een jaar later, maar we willen er beslist nog even aandacht aan schenken. Want het is natuurlijk niet zo dat er vöör die tijd in Warmenhuizen geen onderwijs werd gegeven. In tegendeel mogen we stellen, men zag er op toe dat de jeugd naar school ging. Waarom dan die 80- jaar vieren? Verder in het verhaal zult u lezen van de toen toch wel grote verandering die in het onderwijs plaats vond n.l. de gelijkschakeling van openbaar en bijzonder onderwijs. Tot die tijd ging iedereen naar de ene en dezelfde school. Jongens, meisjes, Hervormd of Katholiek, je ging allemaal naar de school aan de Station straat die in 1865 was gebouwd met 3 lokalen. Voor die tijd was dat een modern gebouw. Dit gebouw was de St. Vincentiusschool. En dat is nu dus 81 jaar geleden. Hoe men aan de naam Vincentius kwam is niet bekend, maar Vincentius a Paulo is geboren in 1581 en hij is overleden in 1660. Hij was van eenvoudige afkomst en was priester. Hij stichtte weeshuizen en richtte overal gaarkeukens op waar de armen konden eten. In 1633 richtte hij een vereniging op van vrouwen om armen en zieken te verzorgen. Hieruit is later de zustersorde "Dochters van Liefde" ontstaan. Sint Vincentius wordt afgebeeld in soutane en met kalotje op het hoofd. Hij heeft bijna altijd een kind op de arm, terwijl er links en rechts een of meerdere kinderen zijn afgebeeld. Vincentius is de schutspatroon van liefdadigheidsinstellingen en van wezen en gevangenen. Hij is heilig verklaard in 1737. Zijn feestdag is 27 september. De school was al gauw populair, er kwamen leerlingen niet alleen uit Warmenhuizen maar ook uit Koedijk, Kalverdijk, Schoorldam en Krabbendam, al stonden er in die omgeving ook scholen. Maar ook uit de Diepsmeer kwamen leerlingen, die werden per schuit vervoerd. Deze schuit was iets aangepast zodat men bij regenweer toch droog kon zitten. Een andere verbinding dan over het water was er voor deze leerlingen niet. -17-

Zicht op Haringcarspel | 2007 | | pagina 19