INDIEGANGER TOON HOF UIT KERKBUURT 1945-1948 Van mevr. Hof-Kleibroek ontvingen wij de gegevens over haar man Toon Hof. Bij nadere informatie over enkele zaken bleek dat dhr. Hof een aantal jaren een dagboek had bijgehouden. Het is niet te geloven wat daaruit te voorschijn komt. Geen opzienbarende dingen, maar een levensloop van een man uit Kerkbuurt, simpel neergeschreven in een aantal dagboeken. We mochten ze gebruiken van mevr. Hof om het verhaal van haar op 2 september 1988 overleden man als "Indiëganger" te beschrijven. Ik wil echter in 1944 beginnen, omdat we dan ook een beeld krijgen van het laatste oorlogsjaar. We pikken er af en toe gewoon een dag uit. Toon is dan ruim 18 jaar oud. Donderdag 2 november 1944: Kalm weer. Aardappelen rooien aan de Belkmerweg. Het is geweldig druk met de vliegtuigen. (Geallieerde bommenwerpers op weg naar Duitsland en weer terug naar hun basis in Engeland, red) Maandag 4 december 1944: Harde wind. Buiig. Suikerbieten malen voor stroop. Hout zagen. Woensdag 27 december 1944: Kalm vriezend weer. Penen malen voor stroop, 's Avonds naar P. Bommer. Gesnapt door de Duitsers, na 8 uur op straat. Donderdag 28 december 1944: Kalm weer. Om 9 uur te werk bij de Duitsers in Kalverdijk. Moet voor straf steenkool rijden. Eind december 1944 noteert Toon Hof de volgende prijzen op de (zwarte) markt. Boter fl. 50,- p.pond, kaas fl. 10,- p.pond, eieren fl. 1,75 p.stuk, lucifers fl. 15,- p.pak, tarwe fl. 5,- p.kg, erwten fl. 4,- p.kg, bonen ook fl. 4,- p.kg, spek fl. 40,- p.kg, vet ook fl. 40,- p.kg en vlees fl. 15,- p.kg. Donderdag 11 januari 1945: O.wind. Ze schaatsten alweer op de sloten. Spinnen (wol spinnen op het spinnewiel, red) 's Middags te haar knippen bij D. Hoogeboom. Schaatsen op de bandsloot. 's Avonds op het kreupeltje (is een slee, red) naar P. Bommer. Donderdag 18 januari 1945: Harde z.w.wind. Spinnen. Verplichte inlevering van alle rijwielen. Zaterdag 17 februari 1945: Z.w.wind. Boomstronken hakken en zagen. Naar D. Hoogeboom te knippen en scheren, 's Middags naar Warmenhuizen naar de middenstandscursus, 's Avonds bij P. Bommer gezeten. Witte donderdag 29 maart 1945: Harde z.w.wind. Motregen. Hout zagen in Schoorl voor gebr. Molenaar, 's Avonds naar de gezamenlijke aanbidding in de kerk. Woensdag 4 april 1945: Z.w.wind. Aardappelen zetten. Druk met de vliegtuigen, 's Middags leren hanteren van machine geweer, 's Avonds bij P. Bommer geweest. (Dit is de eerste aanwijzing voor betrokken heid bij verzet of Binnenlandse Strijdkrachten, red) Donderdag 12 april 1945: Mooi kalm weer. Naar Schagen naar de markt. Luchtaanval op station van Schagen. Spinnen. Zondag 22 april 1945: Harde n.w.wind. Naar de V.M. (vroeg mis) 's Middags naar de Wieringermeer te kijk, de huizen staan tot de goten in 't water. Geweldig druk met vliegtuigen, 's Avonds bij P. Stoop gezeten. (Wieringermeer werd op 18 april 1945 door de Duitse Wehrmacht onder water gezet, red) Woensdag 2 mei 1945: Spinnen. Druk met de vliegtuigen, maar nu niet met bommen, maar met levensmiddelen, 't Werd uitgeworpen boven Bergen, Alkmaar, Langedijk en op meerdere plaatsen, 's Avonds bij P.Stoop gezeten. Woensdag 9 mei 1945: Z.o.wind. Te scheren naar D. Hoogeboom. Opkomen voor de B.S. bewakingstroepen in Warmenhuizen, daar slapen in de school, 's Avonds 10.00 binnen zijn. Eind mei 1945 gaat Toon naar het barakken kamp "Rochdale" in Alkmaar, waar "foute Nederlanders", N.S.B'ers en achtergebleven Duitsers gevangen werden gehouden. Hier verricht de B.S. wachtdiensten en bewaking. Op 3 juli is er een groot Vredesfeest in Harenkarspel met optocht, kermis in Dirkshorn en cabaret. Op 24 juli werd Hof gekeurd voor Australië, maar daar wordt niet meer over geschreven. Op 15 augustus Maria Hemelvaart wordt Toon en zijn groep overgeplaatst naar Hoorn om hier wacht en -22-

Zicht op Haringcarspel | 2006 | | pagina 24