lili lissisi! Vanaf dat moment voelde ik mij een echte onderduiker, een angstige jongen van 20 jaar, die werd gezocht als een misdadiger, en die naast zijn angst, woedend was geworden op de Duitsers, en die nu de werkelijkheid wel duidelijk zag. Na dit voorval waren wij zo geschrokken, dat ik nog vele uren op zolder uit het raam heb gekeken, in de verwachting dat ze nog eens terugkwamen. Dagenlang ben ik voortdurend op mijn hoede geweest, steeds maar denkend aan de goede schuilplaats en de weg om daar snel te kunnen komen. Maar ook toen weer een soort gewenning. We hadden veel werk op het land en in de kassen. Ik heb in die periode ook boter en kaas leren maken. Van de room op de melk maakte ik boter en van de melk die verder beschikbaar was, maakte ik kaas. Dit was meestal mijn eerste taak op de maandag morgen. Wij kwamen helemaal niets te kort. Een overvloed aan groente, fruit van in de boomgaard, een hok vol kippen, op een kleine weide nog enkele tientallen konijnen. In de loop van de tijd had ik een zeer ruime taakstelling gekregen in het bedrijf. Het waren maar eenvoudige taken, maar heb daardoor toch een rijke ervaring opgedaan. Wanneer er bijv. een varken werd geslacht - uiteraard door de slager van het dorp - dan was er voor mij de taak om het vlees te helpen bakken en daarna in flessen in te maken. Een deel was uiteraard ook bestemd voor familieleden. Ik kan u verzekeren dat het braden van twee grote varkens "een hele klus" is. Ik heb dit zonder enige tegenzin gedaan en ben nu nog blij met de opgedane ervaring. Het was niet alleen het werk op het land, in de tomatenkassen en het wieden op het land met kool en bloembollen. Maar ook in de huishoudelijke taken raakte ik steeds meer bedreven. Wanneer ik 's morgens 9 uur kwam koffie drinken, gebeurde het nogal eens, dat Clazien nog veel huishoudelijk werk had te doen, en dan werd mij weer gevraagd een deel daar van te doen. In het kader van de kinderverzorging ging het ook zover, dat ik wanneer de familie op bezoek ging naar Schermerhorn Ik herinner me nog dat ik dan met Dick op schoot voor het orgel ging zitten. Hij was blijkbaar op die zeer jeugdige leeftijd al muzikaal, want hij kon minutenlang een toets indrukken. Wat mijn toenmalige omstandigheden betreft, had ik in feite een heel goede plaats, maar wel met een beperkt bewegingsterrein Een dag naar het ouderlijk huis gaan, heb ik nooit gedaan, hoogstens 1 km weg naar een tante in Broek op Langendijk. In zo'n situatie waarin je alles in het werk moet stellen om uit handen van de Duitsers te blijven, heb ik toch wel wat bijzondere ervaringen opgedaan. Na de beleving van een razzia krijg je om het voorzichtig te stellen "een hekel aan de Duitsers". Maar merkwaardig genoeg kom je door andere ervaringen op een ander oordeel over de Duitser in het algemeen. Het kwam een enkele maal voor dat een Duitse colonne met paarden en wagens enkele dagen op het weiland kampeerden. Van zo'n groep van tientallen soldaten behoefde je niets te Slli: ■mhHII mm 56 Supermartoe „Spitfire" Mk XII wel eens een dag op de kleine Dick paste; dit Spitfire vrezen. Het waren veelal mannen op leeftijd, waar je rustig mee kon praten. Die mensen zouden allemaal dolblij zijn, wanneer ze weer naar huis konden gaan naar hun eigen huis. Wat een groot verschil met de soldaten van een SS-eenheid; niet te vergelijken. Wij hebben vrij vaak op het station - wij woonden daar vlakbij - die mannen van de keurkorpsen zien lopen; een groot verschil. Maar ook de mannen van de Feldgendarmerie waren niet «i Si -18-

Zicht op Haringcarspel | 2006 | | pagina 20