ST. MAARTEN, VOOR EN NA DE VERKAVELING. De volgende tekst is opgenomen als aanvulling op het verhaal van Jan Jonker "De middenstand van St. Maarten tussen 1930 en 2000" in de voorgaande "Zichten". Het is overgenomen uit een beschrijving van de voormalige gemeente St. Maarten van het "Monumenten inventarisatie Project Noord Holland" uit 1990. Dat rapport beschrijft de ontwikkelingen van het gebied in het algemeen en in het bijzonder vanaf ca. 1850, vandaar ook de nogal veelvuldig voorkomende zinsnede "In de periode 1850- 1940". Het stuk sluit wat het tijdsbestek betreft mooi aan op dat van de heer Jonker. Het wel erg ambtelijke taalgebruik is hier en daar wat aangepast. U hebt dan, hopen wij, een mooi kompleet beeld van St. Maarten zoals het was. Bodemgesteldheid De bodem van de gemeente Sint Maarten is in een voor geologische begrippen recente periode ontstaan: het Holoceen ca. 10.000 jaar geleden) Door stijging van de zeespiegel na de laatste ijstijd is een groot moerasgebied langs de kust ontstaan. Met de vorming van een duinenrij voor de kust ontwikkelde zich hier een binnenzee, waarvan het water snel verzoette. Afgestorven plantenresten zorgden voor een dik veenpakket. Door talloze overstromingen van de zee is klei op dit veenpakket afgezet (jonge zeeklei) Elders werd het veen tot de onderliggende kleilaag weggeslagen, wat overbleef is de zogenaamde oude zeeklei. De bodem bestaat deels uit lichte, zandige klei, een vruchtbare grondsoort die geschikt is voor tuinbouw, al dan niet onder glas. Deels ook worden gronden met een hoger lutumgehalte aangetroffen (onder lutum verstaan we de kleinste gronddeeitjes (0 -2 micron) in een kleigrond). Deze gronden zijn vaak minder vruchtbaar, drassig en worden veelal gebruikt als weiland. Na 1960 zijn deze gronden door de verbeterde afwatering als gevolg van ruilverkavelingen nog beter geschikt gemaakt voor land- en tuinbouw. In het verre verleden (10de eeuw) zijn in dit van oudsher waterrijke gebied terpen opgeworpen om droog te kunnen wonen. Deze terpen, voornamelijk huisterpen, zijn in sommige gevallen uitgegroeid tot kernen, bijvoorbeeld Eenigenburg. In de periode 1850-1940 waren de terpen voor een groot deel nog intact. Vele waterlopen penetreerden van oudsher dit gebied. De waterlopen waren in de periode 1850-1940 nog aanwezig in de gemeente en maakte het gemeentegebied tot een vaarpolder bestaande uit landerijen ruimschoots omgeven door wateren. Ook bezat de gemeente negen wielen: restanten van dijkdoorbraken. Met de grootscheepse herverkavelingen welke tussen 1954 en 1979 plaatsvonden in het Geestmerambacht, het waterschap waartoe Sint Maarten behoort, is de structuur van het gebied omgezet van een vaarpolder in een rijpolder. De wateren werden voor een groot deel gedempt en het maaiveld in de polders geëffend, waardoor ook een groot deel van de terpen werd afgegraven en zodoende verdween. De afwatering ging in de periode 1850-1940 voornamelijk op natuurlijke wijze via de vele wateren welke op dat moment de gemeente doorkruisten. De polder Valkkoog bezat tevens een molen en een sluis met behulp waarvan de polder op de Ringsloot afwaterde. De gemeente Sint Maarten ligt gemiddeld 0.1 meter -NAP tot 0.8 meter -NAP. De op (voormalige) terpen gelegen delen van Sint Maarten liggen maximaal 2.4 meter +NAP (het dorp Eenigenburg). De aan de westzijde van de gemeente gelegen Westfriese Zeedijk (een deel van de Westfriese Omringdijk) ligt zo'n 4.4 tot 4.7 meter +NAP, terwijl aan de noordzijde gelegen Valkkogerdijk zo'n 2.2 meter +NAP ligt. Grondgebruik Rond 1850 waren akkerbouw en veeteelt de belangrijkste vormen van agrarisch grondgebruik in de gemeente Sint Maarten. In de periode tot 1940 bleven akkerbouw en veeteelt belangrijk in de gemeente, maar aan het einde van de 19de eeuw nam ook de betekenis van tuinbouw in de gemeente toe. Vooral in het zuiden van de gemeente werd tuinbouw een belangrijke vorm van grondgebruik; de gemeente ging een overgangszone vormen tussen het tuinbouwgebied dat ten zuiden van de -24-

Zicht op Haringcarspel | 2005 | | pagina 26