Op de Hoge Buurt stond het dorpscafé logement 'Rust en Lust'. In 1927 kochten Albert Zwakman en zijn vrouw Antje de Vries het café van Jaap Schermerhorn. Het was de hoofd- herberg van het dorp, maar in zo'n kleine gemeenschap was de aankoop niet groot. De omzet was dan ook niet wat ze ervan verwachtten. Toen de crisisjaren van 1930 aanbraken, werd het cafébezoek helemaal klein. Ab oefende ook nog het beroep van rietdekker uit en me de daardoor kon hij zich staande houden. Toen Ab en Antje in het begin van de tweede wereldoorlog te oud werden om de zaak goed te runnen, verkochten ze het bedrijf aan Jan Repko uit Amsterdam. Het zat deze eigenaar ook niet mee. Geregeld werd de zaal gevorderd door en voor Duitse militairen. Na de oorlog werd de zaak verkocht aan Piet Schrijver Pz. en diens vrouw Antje de Jager. Zij hadden het getij wel mee, de welvaart nam toe en mede daardoor hebben Piet en Antje er een bloeiend bedrijf van gemaakt.Ze hebben er een groot aantal jaren met plezier gewerkt en uiteindelijk verkochten ze 'Rust en Lust' aan Cees van de Schee uit Amsterdam 41 Cees was geen dorpskastelein. Kleine klantjes kon hij niet gebruiken, daar viel weinig aan te verdienen, de groten bleven weg. Aan de plaatselijke verenigingen kon hij ook nauwelijks iets verdienen, daarom waren die ook niet meer welkom. Cees zag meer in het houden van pensiongasten. Daarvoor verbouwde hij de grote zaal, de kolfbaan, tot een pension met een flink aantal kamers. Maar pensiongasten kwamen er niet of nauwelijks en het hele experiment draaide uit op een fiasco. De bevolking van Sint Maarten zocht een andere oplossing. In 1970 werd het dorpshuis 'De Klimop' gebouwd. Van der? Schee zag zich gedwongen zijn café te verkopen aan Nico Roozing. 'Rust en Lust' kreeg als nieuwe naam 'café 't Nippertje'. Maar de loop was eruit en kwam er niet meer in. Meerdere eigenaars hebben op alle mogelijke manieren geprobeerd het bedrijf weer rendabel te maken. Het einde van het trieste verhaal kwam op 10 januari 1995, toen het café onder de naam 'Gouwe Ouwe' op mysterieuze wijze afbrandde. 41 Hierna volgt een lijst met de bewoners van de Herenweg en Hoge Buurt te Sint Maarten omstreeks 1930. In Zicht 27 wordt dit verhaal vervolgd met het andere gedeelte van Sint Maarten. 1 Jan Bijpost 13. Piet Jonker 25. Anna Bronder 2. Dirk Blom 14. Cor Hemmer 26. Gerrit Jongens 3. Klaas de Roo 15. Jacob Witsen 27. Piet Schrijver 4. Leendert de Pee 16. Piet de Vet 28. Cees Peetom 5. Willem Roos 17. Chris Hoogland 29. Wed. de Maijer 6. Willem Bijpost 18. Piet Bruin 29. Oude Raadhuis 7. Cor Kroon 19. Jantje Peetoom 30. Dirk Koning 8. Arie Groot 20. Reier Bouwen 31. niet bewoond 9. Jan Bakker 21. Jacob Bruin 32. Klaas Vos 10. Reindert Bijpost 22. Cees Schermerhorn 33. Piet van Dok 11. Piet van der Steen 23. Jan v.d. Ham 34. Cees Schrijver 12. Klaas Jonker 24. Abram Klerk 35. Barend Kapitein De Hoge Buurt in westelijk richting. Het hoge pand rechts is dorpscafé logement 'Rust en Lust'. Het huis middenlinks op de foto is gesloopt.

Zicht op Haringcarspel | 2004 | | pagina 8