Naast het huis van Piet Schrijver stond het boerenhuis van Zander Woudstra. Toen die er uit ging, hebben de gebroeders Blokker er nog een klein aantal jaren hun timmerbedrijf annex doe-het-zelf zaak in uitgeoefend. Daarna is de boerderij gesloopt en op die plaats kwam een woonpand met drie onder een kap. In het verlengde van de Herenweg stond op een terp de Neder lands Hervormde kerk. Die was daar in 1860 gebouwd. Het was een dorpsbeeld bepa-lend 'monument' met een karakteristiek to-rentje 'de peperbus'. Het aantal kerkleden dat bijdragen leverde voor het in stand hou-den van de kerk nam van jaar op jaar af, de onderhoudskosten namen toe. De toen malige burgemeester, Piet Korver, die tevens president - kerkvoogd was, schetste op een bepaald moment de bouwkundige situatie voor zowel de kerkgangers als de voorbijgangers als zijnde levensgevaarlijk. De toestand werd zo dramatisch voorgesteld dat in 1958 werd besloten de kerk te slopen. Bij de sloop bleek dat de heren kerkenraadsleden wel wat overhaast te werk waren gegaan. De toren en het inwendige van de kerk zelf waren nog zo sterk, dat men de grootste moeite had het geheel af te breken. Al in 1960 werd een actie gehouden om te komen tot herbouw en in 1962 werd daarvoor de eerste paal geheid. De nieuwe kerk heeft maar kort als zodanig gefunctioneerd. De kerkenraad zag zich gedwongen tot samenvoeging met Schagen over te gaan. Op 11 oktober 1996 werd de laatste kerkdienst in Sint Maarten gehouden. De kerk werd verkocht aan de heer T. Rutten die er een woon-werk bestemming aan heeft gegeven (de klok moest blijven luiden op de dodenherdenking red.). Halverwege de Lutjeweg bevond zich het postkantoor waarvan Adriaan Blaauw de kantoorhouder was. Als hij onderweg was voor de postbestelling, dat gebeurde twee keer op een dag, verzorgde zijn vrouw Cl. Yff het post- en telefoongebeuren. Simon Schut bezorgde de post in de buitenwijken. Deze was al in 1902 tot postbode benoemd en na 40 jaar trouwe dienst nam hij afscheid. Adriaan Blaauw ging omstreeks 1950 met pensioen. Zijn schoonzoon, Jacob Slot, die met Adria (Zus) Blaauw getrouwd was volgde hem op. Er werd een kantoortje gebouwd aan een dubbel woonhuis, tegenover de kerk, en van daaruit runde Jacob het postgebeuren. Hij was net als Adriaan besteller voor de naaste omgeving. Toen het postkantoor ook verdwijnen moest kwam er allereerste een post-agentschap in een winkel, toen een rijdend postkantoor, vervolgens werden in de rijdende winkel van Bert de Groot postzaken gedaan. Toen de winkelwagen verdween fungeerde garage Haulo als 'postkantoor'. 58 Tegenover de aansluiting van de Herenweg aan de Hoge Buurt stond de timmerzaak van Piet de Geus, getrouwd met Ytje Barsingerhorn. Zij hadden drie kinderen, een dochter Ma, die jong kwam te sterven en twee zonen. Niek, de oudste, begon een timmerbedrijf in Berkhout en Cees zette nadien de zaak van zijn vader voort. Hij raakte in de problemen, waardoor hij zijn huis en het bedrijf moest verkopen. Hij is in Groningen in loondienst gaan werken. De Nederlands Hervormde kerk 'de peperbus'. De Herenweg in noordelijke richting. De boerderij rechts is nr 26 op het kaartje

Zicht op Haringcarspel | 2004 | | pagina 7