Op 3 september kwam de opdracht om de Oosterdijk van het Geestmerambacht door te steken en in Oudkarspel de sluis open te zetten, zodat het water van de onbedijkte Heerhugowaard het waterpeil verhoogde. Doordat ook de Geestmerambacht sluis te Aartswoud werd geopend kon het zoute water van de Zuiderzee via de Langereis de Heerhugowaard weer aanvullen. Het bouwen van de schansen. De schansen waarvan er juist in die periode in Noord Holland bij ons in de buurt meerdere zijn aangelegd, bestonden meestal uit een meerhoekige aarden borstwering en lagen onder andere bij Schoorldam - Krabbendam - op het zuideinde van Broek op Langendijk - ten westen van Rustenburg bij de Huigendijk - bij de sluis (nu huidige vlotbrug) van Koedijk en bij Petten. Het bouwmateriaal was de aarde afkomstig uit de te maken gracht er omheen, en voor zover dit niet voldoende mocht zijn werd het restant gehaald uit de omliggende landerijen. De grond werd door de arbeiders vervoerd met grote rieten manden en houten kruiwagens. Waar lagen de schansen. Waar de schansen in West- Friesland precies gelegen zijn geweest is moeilijk vast te stellen. Goede kaarten of teke ningen uit die tijd zijn er bijna niet, en de terreinen waar ze lagen hebben ook geen sporen meer achter gelaten. Wel is uit diverse archiefstukken bekend, dat de schansen te Schoorldam en Krabbendam gelegen waren in de Rekerlanden. Aan de westzijde werd dit gebied be grensd in 1573 door de Rekere of ook wel de Pettemer- of Koe dijkervaart later genaamd het Noord-Hollands kanaal met aan de oostzijde de Westfriese dijk. Voor de schans te Schoorldam is de ligging ongeveer af te leiden uit een rekening van het archief van de familie Egmond over het jaar 1596. Het betreft de erfpacht van een stuk land dat deel heeft uitgemaakt van de Rekerlanden. Het werd omschreven als "een stuckgen lants gelegen by westen den huysen van Scoorldam aen den oostsyde vande Vaert naer Petten by den brugge van Schorel, ende dan ist geheel verdolven ende verdorven Inden schanse van Scoorldam Inden troublen tyt aldaer gemaect, uygesondert een cleyn styckgen dat inden schanse gebleven ist". Dit stuk land was sinds 1582 in erfpacht uitgegeven aan Guurt Maertens dokter te Schoorldam voor 24 stuivers per jaar. Uit: Caertbouck de Landen vant Oudemannen Gasthuys Alckmaer 1570 25

Zicht op Haringcarspel | 2004 | | pagina 27