De gebruikte vragenlijst van de Historische Vereniging Harenkarspel. 1 Wanneer vertrok u naar Indië? 2 Met welk schip? 3 Hoe was de overtocht, wat betreft eten, onderkomen, ziekte, ontspanning? 4 Wanneer kwam u in Indië aan' 5 Waar was uw legerplaats en wat was uw onderdeel? 6 Werd u vaak verplaatst, waarheen en hoe was dan de verzorging? 7 Heeft u acties moeten meemaken en zo ja wat wilt u daarover kwijt? 8 Had u vreedzaam contact met de inlandse bevolking en hoe verliep dat? 9 Heeft u er andere jongens uit onze omgeving ontmoet, zo ja, wie? 10 Wanneer ging u weer terug naar Nederland, met welk schip en hoe ervoer u de terugkomst? 11 Kon uw direct weer aan het werk en met wat voor werk startte u? 12 Als u in een paar zinnen uw verblijf in Indië moet omschrijven, wat zou dat dan zijn? We stellen het zeer op prijs als u een foto van toen wilt bijvoegen. Het spreekt voor zich dat we uw reactie strikt vertrouwelijk zullen bewaren en als we denken er iets mee te kunnen doen gaat dat beslist niet buiten u om. Desgewenst kunt u de achterkant van dit blad gebruiken voor meer informatie. Bedankt voor uw medewerking. Inmiddels zijn er een flink aantal reacties binnengekomen, die zullen de komende tijd worden verwerkt, hierna een eerste reactie, in een van de volgende nummers ziet u het resultaat. R.C.POSTHUMA ARTS SCHAGEN 06-04-04 HANDELSSTRAAT 35 1741 AA SCHAGEN TEL. 0224296772. 1. Deze vraag is niet zo eenvoudig te beantwoorden, omdat ik als reservist in '39 gemobiliseerd werd, vervolgens in '40 in krijgsgevangenschap geraakte en in '45 na de Duitse capitulatie dus wist dat ik opnieuw opgeroepen zou worden. In verband met mijn toekomstplannen was het gewenst dat dit laatste zo spoedig mogelijk zou plaatsvinden. Dus meldde ik mij als O.V.W. (=Óorlogs Vrijwilliger) voor de Mariniers Brigade met het vooruitzicht in de Pacific ingezet te worden. De oorlog met Japan was nog gaande en de burgers (vrouwen en kinderen en krijgsgevangenen) verbleven nog in de kampen. Zodoende vertrok ik eind juni '45 als O.v.G. 2 K.M.R. Officier van Gezondheid, 2e Bataljon Koninklijke Marine) via Schotland naar Amerika, waar wij in North Carolina in Camp "Ie Jeune" een opleiding bij het U.S.M.C. United States Medicin Corps) zouden krijgen. In aug. '45, tijdens de overtocht naar Amerika, capituleerde Japan. Men had ons in het vooruitzicht gesteld dat wij een halfjaar na het beëindigen van de oorlog tegen Japan gedemobiliseerd zouden worden. Maar al spoedig hoorden wij dat Indonesië onze bestemming zou worden. 2. Zodoende vertrokken wij op 11 december '45 uit Norfolk (Virg.) met MS Bloemfontein. Bestemming: Indonesië. 22

Zicht op Haringcarspel | 2004 | | pagina 24