Ned. verliezen in Indonesië O.H.B.Z. (ONDERLINGE HULP BIJ ZIEKTE) vervolg Van mevrouw G. Mink ontvingen we de complete notulen van de O.H.B.Z. In de vorige Zicht hebben we van 1900 tot halverwege 1914 opgenomen. We dachten dat er nog een heel stuk zou zijn, maar alleen het onderstaande gedeelte hoort er nog bij. Uit de notulen. In augustus 1914 is er een gemeenschappelijke vergadering geweest van alle verenigingen. Toen is besloten dat alle verenigingen, als het nodig zou zijn, geld zouden geven. De O.H.B.Z. heeft bijna 3 maanden lang geen contributie geheven. Van de anderen is nog weinig vernomen. Het Centrale bestuur van het plaatselijk steuncomité heeft een bonnenstelsel opgezet en zich tot de winkeliers gewend over de inkoop van meel en vet. Dit moet aan de hand van het bonnenstelsel aan de mensen verkocht worden tegen de prijzen van voor de mobilisatie. Hun tekorten worden voor de helft vergoed door de regering, de andere helft betaalt het algemeen armbestuur. Voor mekaar dus. Echter, een paar kopstukken verkondigen dat er hier geen arme mensen zijn. Spreker (hier is de algemene vergadering van 20 april 1915 aan de gang) zegt dat deze dan maar eens te gast moeten gaan bij arbeidersmensen. Bestuursvergadering van 14 juli 1915. Er is sprake van een ongeval van het lid Kamper. Hij heeft een uitkering van de S.V.B. Sociale verzekeringsbank, (70% van zijn loon) en hij trekt een uitkering van de Tuinbouwonderlinge. Op 14 juli is voorzitter Koenen ziek. Mijn vader is aanwezig. Hij is al een tijdje commissaris en kijkt rekeningen na. De heer Bronkhorst is waarnemend voorzitter. Het reglement is in de afgelopen jaren al zo veel gewijzigd dat, aan de hand van een ontwerp van de Bond, een nieuw reglement geschreven zal worden. De commissie hiervoor bestaat uit de heren Mink, Potveer, Schouten en Bronkhorst. Het drukken van de agenda voor de vergadering kostte niet meer dan f. 2,50. Tot zover het uittreksel uit het notulenboek wat mevrouw Mink gemaakt heeft vanaf de oprichting in 1900 van de O.H.B.Z. Onderlinge Hulp Bij Ziekte tot aan 1915. Het notulenboek gaat nog verder over een periode van 14 jaar en eindigt met de laatste verplichte algemene vergadering van 21 maart 1929. Tussen de regels door geeft het nog meer informatie over het leven van toen. HERINNERINGEN AAN DE POLITIONELE ACTIES, INDONESIË NA DE TWEEDE WERELDOORLOG. Indonesië, het voormalige Nederlands Indië bestaat uit 13.000 eilanden en eilandjes waarvan we de grootste wel kennen en de ouderen onder ons kunnen het, op school geleerde rijtje, nog zo opzeggen. In z'n geheel is Indonesië ongeveer 46 maal zo groot als Nederland. Al in de 16e eeuw bestond er vanuit onze zeevarende natie aandacht voor Azië in het algemeen en meer in het bijzonder voor de daar overvloedig aanwezige specerijen waarmee veel winst was te behalen. Belangrijke producten waren kruidnagelen, koffie, nootmuskaat, peper, cacao en thee. In 1602 werd de Verenigde Oost-Indische Compagnie (V.O.C.) opgericht. Het ging er in die tijd niet altijd zachtzinnig aan toe. Van 1820 tot 1823 woedde de z.g. Javaanse oorlog, dat ging met een enorm verlies aan mensenlevens gepaard. In Atjeh werden verschillende veldslagen geleverd, ook weer met verlies van veel mensenlevens. Begin 1900 ging Nederland zich ook financieel meer met Indië bemoeien. Men investeerde in goud, tin, steenkool en aardolie. Ook het onderwijs en de ontsluiting van het land door wegen en spoorwegen werd ter hand genomen. Be regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen de volgende verlie in Indonesië zijn gerapporteerd: KONINKLIJKE LANDMACHT: Gesneuveld 28 Februari: Korp, G. J. L. Broelcsma, uit Zaandam. Sold. Soldi S. -Middelkoop uit Culemborg. Serg.- majoor C. JE. Trelture uit Voorburg. Gesneuveld 6 Maart: So id. A, M. A. Visser uit Rotterdam. Gesneuveld .17 Maart: Sold. A. E. Feller uit LiesscL Gaarne uvekl 18 Lindeman uit Ams SU Oostcrholt uit Z Overleden t.g.v. op 19 Maart: Sold, gem. Denekamp. Gesneuveld 19 Ma. kuy! uit Amsterdam. Gesneuveld 22 Maart de Win uit Nuenen. A, M. M. 20

Zicht op Haringcarspel | 2004 | | pagina 22