WATERSNOODRAMP FEBRUARI 1953. Na de watersnood ramp ging er een schrijven naar de boeren die lid waren van de Hollandse Maatschappij van Landbouw (nu de WLTO) of ze misschien een dochter hadden die een tijdje vrijwilligerswerk wilde doen in Zeeland. Vandaar dat ik 24 februari 1953 met een groep meisjes naar Oude Tonge ging. Het laatste stuk van de reis zaten we in een vrachtwagen van het Rode Kruis die over een dijk van zandzakken reed! In overall, laarzen en blauwe hoofddoekjes, moesten we eerst een huis schoonmaken waar een keuken moest komen en de enige Oude Tongenaar (een kapper) kok moest zijn. Alle andere bewoners waren geëvacueerd. Er zijn 305 bewoners verdronken. Er werden ook steeds nog mensen gevonden. We zijn naar een begrafenis geweest waar de kisten op een kar met paard ervoor naar de gezamenlijke begraafplaats werden gebracht. De "kapper kok" heeft ons nog meegenomen naar. de kerk waar we in de toren konden uitkijken over het gebied wat was ondergelopen. We kookten voor mensen van de Heide Maatschappij die naar dode mensen en dieren zochten. Onze eerste aanblik in het dorp was een dode koe met uitpuilende ogen aan een hijskraan achter een auto, wat een schrik! De ravage; lagen modder, kleding, hooi en hout in de bomen, was er een om nooit te vergeten! Maar met de meisjes onder elkaar (allemaal vreemden) was het toch ook gezellig. We sliepen op zolder, "op de lange laag". Oude Tonge, Kerkstraat Zondags was er een kerkdienst in 't café midden in het dorp. Het café was hoger gelegen dus droog gebleven. We zaten om het biljart met uitsluitend mannen! Er was natuurlijk geen orgel maar een "voorzanger" die iedere nieuwe regel van het lied eerder inzette, wat enorm op onze lachspieren werkte, wat echt niet kon. 't Was een benauwd uur! Het was een waardevolle ervaring als 18 jarige, een om echt nooit meer te vergeten! Later heeft men nog een speldje aan ons uitgereikt in het Kurhaus in Scheveningen. Met een "meisje" uit de Haarlem mermeer heb ik na 50 jaar nog altijd contact! Marianne Vlam-Hoogland Warmenhuizen Oude Tonge, Zuiddijk (foto's: Provinciaal Zeeuwse Courant) 17

Zicht op Haringcarspel | 2004 | | pagina 19