De familie Wijdenes Uit gegevens bij het Regionaal Archief blijkt dat Pieter Wijdenes, de maker van de boven beschreven klok, is geboren rond 1723, overleden op 12 september 1774 en begraven in de Grote Kerk te Alkmaar. Hij was getrouwd met Elisabeth Koehouder, overleden in 1788 en ook begraven in de Grote Kerk. De familie Wijdenes had 4 kinderen. Drie van hen, Reijer, Jacob en Aagje, stierven zeer jong. Dochter Dieuwerije werd wel volwassen, zij werd geboren op 18-7-1751 en overleed Op 25-8-1818. In 1788 huwde zij met Justus Asmus. Deze Asmus was in 1777 vanuit Amsterdam naar Alkmaar gekomen. Asmus was horlogemaker en trad in dienst van de weduwe Wijdenes. Later heeft hij de zaak voortgezet, tot ongeveer 1807. Hij overleed op 84 jarige leeftijd in 1837. Pieter Wijdenes had zijn werkplaats in het pand Mient 13 o.z. Dit pand kocht hij in 1765 voor de taxatiewaarde van 120 gulden van de weduwe Dirk Schuit. Vóór die tijd huurde hij het voor 16 gulden per jaar. Later huurde Justus Asmus het van de weduwe Wijdenes voor 10 gulden per jaar. Uit het originele testament van Pieter Wijdenes en Elisabeth Koehouder van 20 juni 1758 blijkt dat hun vermogen onder de 4000 gulden was en dat ze in gemeenschap van goederen waren getrouwd. SINTERKLAASAVOND IN VROEGER TIJD Sinterklaas werd rond het jaar 270 geboren in Patras, in Klein-Azië. Zijn ouders noemden hem Nicolaes. Op latere leeftijd werd hij bisschop van de Grieks katholieke kerk in de plaats Myra in Klein- Azië. Er kwam "Sint" voor zijn naam te staan. Zijn sterfdatum 6 december is bekend, maar het precieze jaar niet, men denkt dat het rond 342 ligt. Met het Sinterklaasfeest dat vroeger op 6 decem-ber werd gevierd, wordt dus de sterfdag van Sint Nicolaas herdacht en niet zijn verjaardag. Bekende eigenschappen van Sinterklaas zoals zijn gulheid en liefde voor kinderen, zijn bekend geworden door oude legenden. Zo wordt er verteld dat Nicolaas al het geld dat hij erfde van zijn rijke ouders, na hun dood gebruikte voor arme mensen. Dat Sinterklaas bekend staat als kindervriend, heeft te maken met een aantal verhalen waarin hij kinderen redt. Een van die verhalen gaat over een kind dat in een teil boven het vuur zit, voor het ochtendbad. De moeder vergeet haar kind en het water kookt al, maar Sint Nicolaas zorgt ervoor dat het kind ongedeerd uit het bad komt. Een van de oudste berichten over een Sinterklaasviering in Nederland stamt uit 1360. In Dordrecht kregen de kinderen een dag vrij en een fooitje uit de stadskas om pret te maken. Lange tijd was het Sinterklaasfeest geen echt gezins- feest, maar een feest voor iedereen. Op 6 december werden weeskinderen, oude en arme mensen extra verwend. De Sinterklaasintochten zijn nog niet zo oud, ze bestaan vanaf het begin van de 20e eeuw. De afgelopen twee eeuwen is het Sinterklaasfeest overigens nogal veranderd. Oorspronkelijk was het een rooms-katholiek feest, maar het heeft nu bijna niets meer te maken met de heilige Sint Nicolaas. Het is ook geen volksfeest meer, eerder een familiefeest. Ook leek de kerstman steeds meer taken over te nemen van Sint Nicolaas, maar in de afgelopen jaren bleek de verdere "overname" tot stilstand te zijn gebracht. In vroeger tijd kwam de Sint niet per boot uit Spanje, maar uit Turkije. Zeven van de zeventien gewesten die de Nederlanden werden genoemd hadden net hun Spaanse koning afgezet en waren voor zichzelf begonnen (1648). De Republiek der Zeven Verenigde Nederlanden was geboren uit een opstand (1568 - 1648). De hervormden die de machtspositie bezaten en de katholieken konden rekenen op tolerantie. Met deze religieuze machtswisseling was de katholieke feestkalender allerminst van de baan. 10

Zicht op Haringcarspel | 2004 | | pagina 12