er ieder jaar een tentoonstelling in het dorp wie de mooiste plant kon kweken: opoe kocht altijd een mooie plant in Alkmaar en won zodoende altijd de wedstrijd. Ooit kreeg ze in haar eigen bus een bekeuring omdat ze aan de belastingambtenaar geen buskaartje kon tonen. In die tijd had je nog weinig geldbanken, zodat al het geld dat werd verdiend thuis in kisten werd bewaard onder het bed, met een waakhond, Meta, ervoor. Er was ook telefoon via de telefoniste, nummer 7. Toen ik 7 werd deed ik mijn eerste communie en dat moest iedereen weten. We gingen met de luxe wagen met pa, moe en opoe naar Amsterdam om voor mij een pak te kopen: een pofbroek en een colbertje, dat stak wel heel erg af bij de jongens die in korte broek en lange zwarte kousen liepen. Ik werd die dag overladen met visite en cadeaus. wmm. Overdrachtsfoto, vlnr. Wed. Spaans (mijn oma) met hond, Jaap Spaans (mijn vader), Dirk van de Berg (gehuwd met Trien Spaans, mijn oom en tante), Jan Spaans (mijn oom en buren van mijn vader, Niek Kleibroek (chauffeur) In de dertiger jaren onderhielden in Noord-Holland een verscheidenheid van kleine busdienstonder nemingen de verbindingen tussen de steden Alkmaar, Hoorn, Schagen met de omliggende dorpen. Dit werd op den duur een doorn in het oog van de overheid, leder had zijn eigen lijntje, concurrentie was er niet. Daarom begon men in die tijd al plannen te ontwikkelen om uiteindelijk tot één grote centraal geleide onderneming te komen. De kleine bedrijven moesten verdwijnen en via geleidelijke sanering zou dit verwezenlijkt moeten worden. Ook de Wed. J. Spaans zou hierin moeten opgaan. Er bestond hier veel verzet tegen. Diverse besprekingen bij de Provinciale Staten, tot zelfs in de Hoge Raad, mochten niet baten. Op 15 mei 1939 kwam er een einde aan het bestaan van de firma Wed. J. Spaans. Alle bestaande lijnen met concessies, de 4 in bedrijf zijnde bussen, waaronder de nog maar kort geleden aangeschafte zeer moderne Chevrolet, werden overgedragen aan de C.V. Autobusdienst "Noord Holland" te Alkmaar. Vanaf die tijd nam deze de diensten over. Ook Jaap Spaans, bedrijfs leider, en de chauffeurs: Dirk van de Berg, Niek Kleibroek en Jan Spaans kwamen in dienst van de "Noordhollandse". De hele familie vertrok toen ook uit Kalverdijk naar "de stad" (Alkmaar). Daarmee kwam een vroegtijdig einde aan deze voor de regio Harenkarspel van belang geweest zijnde onderneming. 32

Zicht op Haringcarspel | 2003 | | pagina 34