Een feestelijk gebeuren, waarbij de bus van Spaans ook een belangrijke rol speelde was het jaarlijks schoolreisje. Alle bussen werden daarvoor ingezet en vol geladen met uitgelaten kinderen voor een dagje uit. Meestal ging de tocht naar Bergen, waarbij "Duinvermaak" de bestemming was en de grote speeltuin daar uiteraard het vermaak. Voor de oudere kinderen was er daar vandaan nog dikwijls een extra uitstapje met de bus naar Bergen aan Zee. Zomers bij mooi weer werd de wachttijd in Alkmaar ook nog benut om extra ritjes te doen naar Bergen aan Zee. De bus stond dan geparkeerd op de platte Stenenbrug in Alkmaar en de strandgangers konden zo linea recta naar Bergen aan Zee gebracht worden. Een snelle rit, dit in tegenstelling met "Bello", het trammetje, dat via de Helderseweg en Koedijk/Zuid met een omweg naar zee reed. Behalve de bus sen werd ook al gauw een "luxe wagen" (de des tijds geldende benaming) aan geschaft. Naast het privé gebruik werd die ook ingezet als taxi en zelfs voor ambulance dien sten. De chauf feur hiervan was in veel gevallen de oudste doch ter Trien, in die tijd nog een zeldzaamheid, een vrouwelijke chauffeur. Na het huwelijk met Dirk van de Berg kwam deze ook als chauffeur in dienst en deed aldus zijn intrede bij de firma Wed. J. Spaans. Zodra jongste zoon Jan rijbevoegd was, ging ook hij verder als chauffeur, nadat hij eerst enkele jaren als onderhoudsmonteur in de garage te Kalverdijk werkzaam was geweest. Tante Trien deed de taxiritjes, maar reed ook op de bus. Een keer bleef ze met de achterkant van de bus vastzitten op de vlotbrug van Koedijk door de lage waterstand. Later kregen de bussen een schuine achterkant. Er kwamen diverse chauffeurs in dienst, o.a. Niek Kleibroek. Ondanks de crisisjaren wist de familie Spaans het hoofd goed boven water te houden en voorzagen zij met hun busdienstonderneming in een steeds meer groeiende behoefte. Gesteld mag worden, dat de firma Wed. J. Spaans aan de ontsluiting van de regio zeker haar steentje heeft bijgedragen. De concurrentie met het trammetje van Warmenhuizen durfde ze dan ook gemakkelijk aan te gaan. Zeker ook, omdat het materiaal waarmee gewerkt werd steeds tijdig werd aangepast en de bussen steeds moderner en comfortabeler werden. Bussen, die door de firma Jac. Met uit Alkmaar als carrosserie bouwer werden afgeleverd. Kortom, het was een drukke tijd en vader Jaap was niet veel thuis tot verdriet van moeder Stien. Ik mocht vaak met mijn vader mee, ook met de schoolreisjes, zelfs met schoolreisjes van andere scholen. Dat vergoedde voor mij veel. Het was een mooie tijd! Zondags na kerktijd koffie drinken bij opoe: daar kregen alle kleinkinderen een plak, dat was een 2 cent stuk als zondagscentje. Een heel bedrag voor die tijd en dat mochten we zondagmiddag in de snoepwinkel van Denneman versnoepen. Sinterklaas was een hele belevenis bij opoe. Daar mochten alle kleinkinderen hun stoeltje zetten. Eerst liedjes zingen terwijl de pepernoten uit de schoorsteen de kamer in vielen. Echt waar, de pepernoten vlogen echt door de kamer. Later ontdekte ik, dat er een luikje achter de schoorsteen was. We werden altijd heel royaal bedeeld door de Sint bij opoe. Dat opoe rijk was bleek ook uit het feit dat ze windhonden had die mee deden aan de hondenrennen. Ook was 31

Zicht op Haringcarspel | 2003 | | pagina 33