Maar zonder geld kon de veldheer niet anders doen dan zijn mantel te delen. Is een halve mantel niet wat zuinig voor een heilige, en kon hij zijn hele mantel niet weggeven? Neen, want zijn gehele mantel weggeven zou betekenen dat hij zijn uniform uittrok, wat werd beschouwd als desertie en daarop stond de doodstraf. In de nacht dat hij zijn mantel deelde, droomde Maarten van Christus. Hij beschouwde dit als een teken, en rond 339 vroeg hij toestemming om het leger te mogen verlaten. Maarten liet zich dopen door de heilige Hilarius van Poitiers en ging zich Martinus noemen, en wijdde zijn leven aan liefdadigheid en bekering in Italië en Frankrijk. Hij trok door Italië en Dalmatië voor hij zich terugtrok als kluizenaar op een eiland voor de Liguriaanse kust. In 360 werd hij door Sint Hilarius geroepen en stichtte Martinus het eerste klooster in Gallië. Nadat hij in 372 tegen zijn wil tot bisschop van Tours werd gekozen, bleef hij als een arme monnik leven nabij Tours, waar al snel een nieuw klooster ontstond genaamd Marmoutier. Zijn enthousiasme en ondersteuning leidden tot de stichting van tal van kloosters in de wijde omgeving. Later, verzwakt door ziek te, ondernam de reeds tachtig jaar oude Martinus een reis naar graaf Avi- tiaan die van plan was de stad Tours plat te branden. Martinus wist Avitiaan te doen afzien van dit snode plan. Een jaar later stierf Martinus op missiereis te Landres in Candes op 8 november 397. Martinus werd 81 jaar oud. Zijn lichaam werd teruggebracht naar Tours en op 11 november begraven. Die datum werd zijn feestdag. Martinus was een van de eerste heiligen die niet als martelaar stierf en toch de volkse verering als heilige ten deel viel. In het jaar 500 riep koning Clovis bij zijn doop Martinus uit tot beschermheilige van het Frankische volk. Martinus beroemde halve mantel werd als belangrijk relikwie in een speciale kapel bewaard. Overal werden er kerken aan deze heilige toegewijd en tal van plekken sierden zich met de naam Martinus. Zoals het Caribische eiland Sint Maarten, de dorpen Sint Maarten en Sint Maartens(vlot)brug in Noord Holland, Sint Maartensdijk op het Zeeuwse eiland Tholen, het Utrechtse Maartensdijk. Hij werd ook de schutspatroon van het bisdom Utrecht. De eerste aan hem gewijde kerk in het toenmalige Holland was het Sint Maartenskerkje in Utrecht in het jaar 600, en ook nu nog heeft Utrecht via de Dom een band met Sint Maarten, de windwijzer boven op de Dom is geen haan maar Sint Maarten op zijn paard. Verder zijn er veel kerken in Nederland naar Sint Maarten vernoemd. In het verleden werd de feestdag van Sint Maarten alleen in de kerk gevierd, pas later werd het feest op straat gehouden. Sint Maarten behoort zondermeer tot de belangrijkste heiligenfeesten samen met Sint Nicolaas en Driekoningen. ifstti Want op 11 november was niet alleen een dag waarop het wettig was toegestaan te bedelen, maar ook een dag om feest te vieren, naar de jaarmarkt te gaan en 's avonds gans te eten. In Nederland is het eten van gans langzaam verschoven richting Kerstmis, waar het heeft plaatsgemaakt voor de kalkoen. Ook werden er vroeger vuren gestookt op de feestdag van Sint Maarten. Mensen namen as 21

Zicht op Haringcarspel | 2003 | | pagina 23