DE MOLEN VAN DE RINGPOLDER In Molenpost nr. 109 stond een leuk artikel over de molen van de Ringpolder. Met goedvinden van de redactie van "Molenpost" volgt hier het artikel wat in onze contreien speelt. Deze Ringpolder bestond uit drie delen, de Voor- huis-, Voorpolder en het Ringpol- dertje. De Ringpol der lag gedeelte lijk in de banne St. Maarten en de banne Harenkar spel. Ten westen begrensd door de Westfriesedijk, ten zuiden door de waterkeringen in de Heerenweg, strekkende van de Westfriesedijk tot het dorp Eenigen- burg en de Sel- schardijk, de Ko rendijk en de Oos- terdijk tot aan de Selwieldermolen. Deze drie water keringen scheiden de Ringpolder van de polder Geestmerambacht, de wateren van beide polders vloeien op drie punten in deze waterkeringen gelegen ineen. Aan de oost- en gedeeltelijk ook aan de noordzijde is de Ringpolder beschermd door een kade, beginnende aan de Selwieldermolen en strekkende van daar langs de Raaksmaatboezem tot aan de Woudmeer. Voorts gaat ze noordwaarts langs de Woudmeer tot aan de ringsloot om de polder Koetenburg, dit is de Raaksmaatboezem, volgt dan die boezem eerst noord- en westwaarts, om zich bij Dirkshorn aan te sluiten aan de Stroeterdijk. Ten noorden en noord-oosten vormen de Stroeterdiik, de Groenendijk, de Molendijk en de Heerenweg en de weg, die van de Valk- koger of Oude Westfrieschendijk tot de Westfriesedijk loopt, de waterkering en scheiding met de polders Valkkoog en Burghorn. Benoorden de Stroeterdijk bij Dirkshorn ligt een poldertje, gewoonlijk het Ringpoldertje genoemd. Aan de noordwest-, noord-, en oost-zijde bespoeld door de Raaksmaatboezem, waartegen door een kade beschermd, aan de Zuidzijde door de Stroeterdijk, hierin door een duiker met de Ringpolder gemeengelegd. De bemaling van deze gehele Ringpolder, geschiedde door twee vijzelmolens, uitmalende op de Raaks maatboezem. Eén molen stond bij het gehucht de Stroet onder Sint Maarten, gevlucht 23,25 m. en doorsnede vijzel 2 m. De andere molen stond bij Dirkshorn, gemeente Harenkarspel, dit is de molen die op foto staat. Deze foto geeft dezelfde molen weer vanaf de noordkant genomen. De sloot is de Ringvaart welke langs het hele dorp Dirkshorn liep en rondom de Ringpolder weer aan de andere kant eindigde in de Veersloot, welke nog aan de oostkant van het dorp ligt en uitmondt op het recreatiemeertje. Vanaf richting Kalverdijk had men zo het gezicht op de bovenkruier aan het Westeinde. Het brede water was de Buttersloot, welke uitkwam in Kalverdijk, via de kruising met de Hellingsloot welke van west naar oost liep. Deze molen stond op de plek waar nu Theo Limmen woont aan de Raadhuisstraat en werd in 1929 gekocht door de heer van Drunen, die hem heeft gesloopt en er een huis voor in de plaats heeft neergezet. 16

Zicht op Haringcarspel | 2003 | | pagina 18