OP POENE VAN SWAARDER STRAFFE Van de heer J.G. Jonker ontvingen wij onderstaande bijdrage, het trieste einde van de zaak van de dorpssmid Reijer Jacobs Breet die in 1732 in hechtenis werd genomen op beschuldiging van dronkenschap, diefstal, liederlijk gedrag en het niet betalen van belasting; vergrijpen waarvoor hij al eerder in de gevangenis had gezeten, maar zoals het een goed smid betaamt had het slot voor hem geen geheimen en wist hij te ontsnappen. Reijer bekende, zijn huis werd verkocht om zijn schulden te voldoen. Bovendien werd hem verboden zich nog in de dorpen Sint Maarten, Eenigenburg en Valkkoog te vertonen op straffe van verbanning naar West Indië. Gemeente Sint Maarten. Rolle gehouden op de 1en Augustus 1731. Precent alle de schepenen. Alzo Reycx Jacobs Breet, Mr Smid op de Kerkbuurt tot Sint Maarten, gedetineert en geaufugeert Sig niet heeft ontsien om buyten pijn en banden deser geregte heeft geconfesseert dat hij eenigen tijt geleden een kaas van Maartje Jans, wonende alhier heeft genomen ende dezelve ontvreemt. Dat hij een gants ergelijk leven gedurende enige jaren heeft gelyt, soo mit sig dronken en zat te drinken, als zijn smederij, huis, boomgaart en lichaam verwaarlosen, vloekende, sweerende en andere onordentelijkheden bedrijvende. Gelijk hij op den 1en juni 1731 in overstallige dronkenschap door den dienaar is gevat en in hegtenisse is gesteld. Ende dit niet tegenstaande hij even te voren desen geregte beternisse had belooft, alsmede de zware agterstallige verpondingen van sijn smederij belooft te voldoen. Welken allen hij nog daarenboven met het stucke slaan en breken van de sloten sijner gevangenisse en het vlugten buiten dese dorpen het geaugmenteerd. Alwaaromme schepenen van Sint Maarten, Valcoog en Eenigenburg, gehoord hebbende den criminelen eys en conclusie van: Mr. Theodorus Saskerus, hoofd-schout van de gemelde dorpen gedaan ende genomen. Mitsgaders de confessiën van den gedetineerde en geaufugeerde, Reycx Jacobs Breet denselven condemeren om sig in dese drie dorpen te onthouden op poene van swaarder straffe, mitsgaders gebragt te worden op een schip omme na Nederlands West Indiën gevoert te worden en aldaar sig te onthouden tot discretie van de Compagnie en van Justitie. Aldus gedaan en gepronuntieërt den 1en Augustus 1731. Dirk Keman, Schepen voor en wegense regenten deser stede, requirant van preferatie. Allen den genen die enig regt of actie hebben of souden willen pretenderen tot ofte aan de penningen gekomen ofte nog te komen van een huys en erve staande en gelegen op de Kerkbuurt to Sint Maarten, toebehoort hebbende Reycx Jacobs Breet, belent Hendrick Cornelis (Requirant) ten suiden en Antje Dirks ten noorden. Ingedaagdens bij edicte, klok geslag en affiscie van billetten omme hun eijschen en titulen van preferentie en concurrentie over te leveren op poene van versteek met impositie van een eeuwig stikzwijgen en silentium. Mr Kerkhoven voor den Hoofdofficier, secretaris te geregtshove en dienaar deser drie dorpen dienende van preferentie regt over specificatie en declaratie van verschot en salaris nopende de verkoop van voorsegde huys met den gevolge en aanclevee van dien, ten somme van tweeennegentig gulden, 16 stuivers mitsgaders voor den requirant in sijn qualiteit overleggende specificatie van achterstallige verpondingen en omgeleden van het voorsegde huys ter somme van tweeenzeventig gulden en twaalf penning. Concludeerd mede tot preferentie met de kosten versoeckende de voorschreven procureur voor den regt tegens de non comparanten (de faulte) en voorts profijt van dien versteek van actie met impositie van een eeuwig stilzwijgen en silentium, soo over reguarde van de koop op de penning. Bron O.R A. Sint Maarten 1715-1796, eerder ook opgenomen in de "De Kakelepost", uitgave van de historische vereniging Schagen en omstreken. Iaufugeren ontvluchten, 2) confesseren bekennen, belijden, 3) augmenteren vermeerderen, 4) condemneren veroordelen, vonissen, 5) pronuncieren uitspreken van het vonnis, 6) requirant eiser, verzoeker, 7) edicte gebod, afkondiging, 8) preferentie voordeel, 9) impositie oplegging, 10) non-comparanten niet verschenen 14

Zicht op Haringcarspel | 2003 | | pagina 16