§B. Titel van aankomst Het verkochte is door de verkoper in eigendom verkregen door overschrijving in de openbare registers te Alkmaar op zevenentwintig mei negentienhonderd vijfenzeventig in register 4, deel 2422 nummer 69 van een akte van afgifte legaat, bevattende kwijting en décharge en uitsluiting der ontbindingsmogelijkheid, drieëntwintig mei daaraan voorafgaande verleden voor Mr. B.J. Bouma, notaris te Amsterdam. Eerdere titels van eigendom 1 Ontstaan in het jaar veertienhonderd achtentwintig door afsplitsing van de heerlijkheid Warmenhuizen is Haringcarspel lange tijd vererfd in de geslachten Van Egmond, Van Teijlingen en Van Foreest. In het jaar zeventienhonderd tachtig werd zij verkregen door Paul Christiaan Fuchs, door koop en daarop volgende belening met de hoge (of vrije) heerlijkheid door de Staten van Holland en West-Friesland. Hij liet de heerlijkheid na aan Joan George Matthes, zoon van zijn vrouw uit haar eerste huwelijk. Na diens overlijden in achttienhonderd achttien kwam de heerlijkheid aan zijn zoon Jan George Matthes, overleden in achttienhonderd drieënzeventig. Deze liet de heerlijkheid na aan zijn zoon Jan George Matthes, overleden in achttienhonderd vijfentachtig. Diens zoon Frederik Joan Matthes, geboren in achttienhonderd negenenvijftig, stierf in negentienhonderd eenendertig als laatst mansoir in deze tak, ongehuwd en zonder kinderen. Zijn enige erfgename was zijn enige nog in leven zijnde zuster, Henriëtte Matthes, die ongehuwd overleed op zeven december negentienhonderd drieënveertig. 2. Haar (talrijke) erfgenamen droegen ten titel van koop aan Dirk Dam, senior, de eigendom over van twee percelen rietland aan de Ringsloot nabij de Woudmeersweg, kadastraal bekend gemeente Harenkarspel, sectie G, nummers 194 en 198, samen groot acht are zestig centiare, door overschrijving in de openbare registers te Alkmaar op achtentwintig december negentienhonderd achtenveertig in register 4, deel 1176 nummer 58, van het afschrift van een akte van transport, bevattende kwijting voor de koopsom en afstand van de ontbindingsmogelijkheid, eenentwintig december daaraan voorafgaande verleden voor W. Straub, notaris te Amsterdam. 3. Bij akte van ruilverkaveling van de Speketerspolder cum annexis, verleden achtentwintig juli negentienhonderd vijfenzestig, overgeschreven in de openbare registers te Alkmaar op negenentwintig juli daarna in register 4, deel 1606 nummer 22, werd op grond van het plan van toedeling in volle eigendom toegedeeld aan Dirk Dam, senior, voornoemde kavel 191. 4. Dirk Dam, geboren in achttienhonderd negentig, overleed als weduwnaar op acht mei negentienhonderd tweeënzeventig te Amsterdam. Hij legateerde het goed aan zijn zoon Ir. Dirk Dam, junior, de verkoper hiervoor genoemd, bij de hiervoor reeds vermelde titel van aankomst. Thans is het perceel kadastraal bekend gemeente Harenkarspel, sectie K, nummer 517. 5. De Erven Matthes droegen het registergoed over 'met alle belendingen, strekkingen, erfdienstbaarheden en gemeenschappen, als het heeft'. Daaronder was tevens begrepen de heerlijkheid en het archief, want Dirk Dam, senior heeft het archief in bruikleen gegeven aan het Rijksarchief en in de nadien door het Rijksarchief vervaardigde inventaris wordt hij als 'Heer van Harencarspel' vermeldt. In de latere titels wordt slechts het registergoed omschreven. Blijkens de bedoeling van partijen moeten de heerlijke rechten en het archief hieronder begrepen worden geacht, omdat de betreffende rechthebbenden ervan uitgingen, dat deze rechten en zaken aan de eigendom van het registergoed verknocht waren. §C. Koopprijs De koopprijs van het verkochte bedraagt in totaal welk bedrag door koper aan verkoper is voldaan door storting op verkopers rekening. Verkoper verleent koper kwijting voor de betaling van de koopprijs. §D. Bepalingen en bedingen Deze verkoop en koop en levering is gesloten onder de navolgende bepalingen en bedingen. Kosten en belastingen. Artikel 1 Alle kosten van de levering, daaronder begrepen die van deze akte, de overdrachtsbelasting en het kadastrale recht, zijn voor rekening van de koper. 6

Zicht op Haringcarspel | 2002 | | pagina 8