De situatie bleef met rust tot ca. 1985. Simon Jaspers was inmiddels verhuisd van Waarland naar Hoogwoud en had zijn makelaarskantoor gevestigd in Wognum. Hij deed o.a. zaken met hr. Keesom, beëdigd makelaar in octrooirechten te den Haag. Hr. Keesom had tevens geschiedenis gestudeerd en wist daardoor alles over de Nederlandse adellijke families en het Europees adeldom. De titel 'Heer van Haringcarspel' kwam ter sprake en Hr. Keesom was geïnteresseerd om die titel met bijbehorend eiland te kopen. Zijn voorouders hadden ooit in Tuitjenhorn gewoond. Hr. Dirk Dam jr. Heer van Haringcarspel was in Zwitserland gaan wonen, was ongehuwd gebleven en had geen kinderen. Hr. Jaspers begon, als makelaar in onroerend goed, onderhandelingen met hr. Dirk Dam junior om zijn eiland met de daaraan verbonden Heerlijkheidsrechten te verkopen aan de heer Keesom. Hr. Dirk Dam junior wilde daarvan in eerste instantie niet horen maar langzaamaan begon na meerdere gesprekken het idee te rijpen. Op 31 juli 2002 kwam eindelijk de koopovereenkomst tot stand en sindsdien voert Hr. Keesom de titel 'Heer van Haringcarspel', en is onze gemeente weer bekend als de 'Heerlijkheid Harenkarspel'. Hieronder vindt u markante tekstgedeelten uit de notariële akte: Notariële akte van het Notariskantoor Mr. O. van der Schatte Olivier te 's Gravenhage Heden, één en dertig juli tweeduizend twee, verschenen voor mij mr. Daniëlle Elisabeth Marie van Iperen-Roepers, hierna te noemen "notaris", als waarnemer van mr. Onno van der Schatte Olivier, notaris te 's- Gravenhage: 1. de heer Simon Martinus Jaspers, zaakwaarnemeradministrateur, geboren te Harenkarspel op vijfentwintig augustus negentienhonderd éénendertig, wonende te Hoogwoud, te dezen handelend als schriftelijk gevolmachtigde van: de heer Ir. Dirk Dam (junior), Heer van Haringcarspel, geboren te Soerabaja op drieëntwintig september negentienhonderd éénentwintig, wonende te 8041 Zürich (Zwitserland), hierna genoemd "verkoper": 2. de heer Drs. Pierre Henri Marie Keesom, geboren te Heerlen op éénentwintig augustus negentienhonderd drieënveertig, wonende te 's Gravenhage, te dezen handelend als schriftelijk gevolmachtigde van: de heer Cornelis Hendrikus Anthonius Keesom, officier in de Orde van Oranje-Nassau, geboren te Bussum op negentien januari negentienhonderd zeventien, wonende te Heemskerk, in algehele gemeenschap van goederen gehuwd met mevrouw Jeannetta Leonarda Catharina Pennarts, hierna genoemd "koper". Van deze volmacht blijkt uit twee onderhandse akten, die aan deze minuut worden gehecht §A. Koopovereenkomst, levering Verkoper heeft krachtens een mondelinge overeenkomst van verkoop en koop verkocht en levert ter uitvoering daarvan aan koper, die heeft gekocht en bij dezen in eigendom aanvaardt: a. De vrije (of hoge) heerlijkheid Haringcarspel, samenvallend met de voormalige gemeente Haringcarspel, sedert negentienhonderd zes Harenkarspel genaamd, in de huidige, in negentienhonderd negentig gevormde (grotere) gemeente Harenkarspel, en palende ten noorden aan Schagen, ten oosten aan Oude-Niedorp (en Zijdewind), ten zuiden aan Heer Hugowaard, Oudkarspel en Warmenhuizen, en ten westen aan Sint Maarten, (Eenigenburg en Valkoog), beslaande een oppervlakte van ongeveer tweeduizend vierhonderd zes bunder, met alle aan deze heerlijkheid verbonden appendentiën en dependentiën, als daar met name zijn het heerlijk visrecht en het recht van zwanendrift, en alle verdere ambachtsgevolgen en toebehoren (zoals de hieronder omschreven archieven en het registergoed), alles in voege als tot heden aan de verkoper toekomende; b. Het archief van de heerlijkheid, in bruikleen gegeven aan en berustende op het Rijksarchief in Noord-Holland te Haarlem, met alle oorkonden, brieven, akten, registers, kaarten, en verdere bescheiden, omschreven in de daarvan ten archieve vervaardigde inventaris; 4

Zicht op Haringcarspel | 2002 | | pagina 6