Vrijwaring verkoper. Artikel 8 Het is de koper bekend, dat tengevolge van het afschaffen van de heerlijke rechten als zodanig hier te lande bij de grondwetswijziging van achttienhonderd achtenveertig nog slechts zogenaamde gedecrocheerde heerlijke rechten kunnen bestaan, en dat deze slechts voor zover zij het karakter van zakelijke rechten hadden en hebben behouden, als registergoederen kunnen worden gequalificeerd. De rechtsvoorganger van verkoper, Dirk Dam, senior, heeft destijds voorafgaande aan de uitvoering der ruilverkaveling Speketerspolder cum annexis aan de secretaris van de Plaatselijke Commissie, de heer S.M. Jaspers zomede aan de heer M.W.N. Mooyman, secretaris van de gemeente Harenkarspel en in die hoedanigheid toegevoegd aan voornoemde Plaatselijke Commissie voor ruilverkaveling, voorgelegd dat hij naast het in eigendom zijnde registergoed ook eigenaar was van de heerlijkheid Haringcarspel en het daarbij behorende archief en dat hij de daaruit voortspruitende rechten wilde behouden, ook na de ruilverkaveling, door toedeling aan hem van een perceel grond gelegen binnen het gebied van de oude heerlijkheid, waaraan ook de heerlijke rechten verknocht moesten blijven. De ruilverkavelingscommissie heeft zulks toegezegd en hem kavel 191 toegedeeld, gelegen binnen de oude heerlijkheidsgrenzen met allen aankleve van dien. De secretaris van de commissie was de comparant sub 1 die bovenstaande gang van zaken aan verkoper heeft bevestigd. Verkoper stelt zich derhalve op het standpunt, zonder zich uit de laten over de titelzuiverende werking van ruilverkaveling dat onder het zijn rechtsvoorganger toebedeelde registergoed de tot de heerlijkheid behorende oude zakelijke rechten begrepen moeten worden geacht, en deze rechten in elk geval zo niet goederenrechtelijk dan toch wel verbintenisrechtelijk voortbestaan. Aan de heerlijkheid als zodanig met haar gevolgen zal, los van de vraag of deze goederenrechtelijk van aard is, uit hoofde van het gewoonterecht continuïteit kunnen worden toegekend. Uit hoofde van deze levering is verkoper niet gehouden meer te verschaffen dan waartoe hij krachtens zijn titel van eigendom en die van zijn rechtsvoorgangers krachtens het oud-vaderlands recht, het overgangsrecht en het thans geldende burgerlijk recht gerechtigd was. Koper vrijwaart verkoper van iedere aanspraak ter zake. Archief, kettingbeding. Artikel 9 Koper is gehouden ervoor zorg te dragen dat het archief steeds in goede staat van conservering blijft en toegankelijk zal zijn voor onderzoek, bij voorkeur door het te doen blijven berusten in een openbare archiefbewaarplaats. Koper en zijn rechtverkrijgenden onder bijzondere titel zijn gehouden deze bepaling bij elke overdracht van het archief of een gedeelte daarvan aan de koper op te leggen en ten behoeve van de gemeente Harenkarspel te bedingen en aan te nemen. Verkoper neemt dit beding als vrijwillig waarnemer der belangen van de gemeente voor deze aan. §E. Slotbepalingen. Artikel 10 Voor de uitvoering van deze overeenkomst wordt woonplaats gekozen ten kantore van de bewaarder van deze minuut. De comparanten zijn mij, notaris, bekend en hun identiteit is door mij, notaris, aan de hand van de daartoe bestemde documenten vastgesteld. WAARVAN AKTE in minuut is verleden te 's-Gravenhage op de datum in het hoofd van deze akte vermeld. Na zakelijke opgave en toelichting van de inhoud van deze akte hebben de comparanten eenparig verklaard van de inhoud van deze akte kennis te hebben genomen en op volledige voorlezing daarvan geen prijs te stellen. Vervolgens is deze akte onmiddellijk na beperkte voorlezing door de comparanten en mij, notaris, ondertekend om vijftien uur vijftig minuten, (volgt ondertekening.) 8

Zicht op Haringcarspel | 2002 | | pagina 10