In 1920 kwam de z.g. gelijkstelling van openbaar en bijzonder onderwijs op financieel gebied. Nu konden er wat meer en betere leermiddelen aangeschaft worden en konden de bijdragen, die de ouders gaven voor het christelijk onderwijs wat verminderd worden. Het aantal leerlingen nam steeds toe zodat er zelfs in een ledenvergadering van de school in I920 een voorstel lag van enkele leden, om in Groenveld een school te stichten. Dit is op aanraden van de inspecteur van het lager onderwijs niet door gegaan. Wel heeft hij geadviseerd om een nieuwe school te bouwen, wat nog wel enige jaren heeft geduurd maar in 1926 is gerealiseerd. Een nieuwe 2-klassige school met ramen op het zuiden en een ruime speelplaats met overdekt gedeelte. Wat was men trots op zo'n mooie school, die in 1930 uitgebreid werd met een derde lokaal. In 1933 neemt meester Nieuwenhuizen, die 30 jaar verbonden geweest is aan de school, afscheid. L. Doekes schrijft hierover in zijn historisch overzicht, dat hij bij het 50 jarig bestaan van de school in 1952 heeft uitgebracht, dat meester Nieuwenhuizen al die tijd, dat hij aan de school verbonden was, liefde had voor zijn werk, om met hart en ziel zijn God te dienen als onderwijzer aan de School met de Bijbel. In zijn plaats wordt benoemd meester S. Cnossen uit Assen. Door het oprichten van een school in Schagen verlaten enige kinderen en het bestuurslid C. Gootjes onze school. In zijn plaats wordt benoemd K. Gootjes. Het aantal leerlingen loopt in deze tijd wat terug, zodat de derde leerkracht wel gehandhaafd wordt, maar door de leden zelf moet worden betaald (z.g. kwekeling met akte). Deze jongelui verdienen in die tijd van f. 7,50 tot f. 20,per maand. En voor dat geld moesten ze soms van de leerlingen nogal wat verduren. Maar in 1940 nam het aantal leerlingen sterk toe in verband met de oorlog, die meebracht dat veel mensen uit Den Helder in onze omgeving kwamen wonen en hun kinderen naar onze school stuurden. In 1942 heeft het schoolbestuur op een schrijven van het toenmalige departement Opvoeding, Wetenschap en Cultuurbescherming dat alle benoemingen en ontslagen gemeld moesten worden, geantwoord, dat men hieraan om des gewetens wil niet kon voldoen. Dit was een moedig besluit, want het was een besluit dat regelrecht inging tegen het Duitse regiem. Ook is in 1944 de school nog enige tijd gevorderd geweest door de Duitse Weermacht. Er werd toen school gehouden in de oude school en in de consistorie van de kerk. De oude school is ook nog in gebruik geweest door de school uit Dirkshorn, toen die school in beslag was genomen door de bezetters. Groot was dan ook de vreugde toen de oorlog voorbij was. Het voorstel van juffrouw Herstel om nu weer schoolfeest te houden, werd dan ook met instemming ontvangen. Het is toen een feest geworden samen met de school in Dirkshorn. Velen van u zullen zich dat nog herinneren. In 1945 is er op voorstel van het bestuur een rondgang door de gemeente gehouden om de schuld die er was af te lossen. Dit bracht f. 1.725,- op. Er is toen een fonds gevormd om te komen tot de bouw van een nieuw schoolhuis. Ook is in dit jaar (1946) de oude school verhuurd aan de kleuterschool voor f. 200,- per jaar. Ook heeft de Grond Mij. nog gebruik gemaakt van de oude school. Het fonds wat in 1945 gevormd was voor de bouw van een nieuwe woning is in 1952 zeker groot genoeg geweest, omdat in de notulen van 10 okt. 1952 vermeld wordt dat er 400 m2 bouwterrein is aangekocht van de fam. Govers voor f. 29,- per m2 f. 800,- en een overeenkomst is aangegaan met het bouwfonds van Ned. Gemeenten. Aan de firma's Bijlhout en Bleeker wordt het werk opgedragen en het heeft vele besprekingen gekost om tot dit besluit te komen. Maar het resultaat was een nieuw huis voor de school. 22

Zicht op Haringcarspel | 2002 | | pagina 24