DE FAMILIE DE MOOR t J.P. Geus, Mettilun 325 2903 GR Capelle a/d IJssel Bijna alle personen die in de omgeving van Warmenhuizen de familienaam de Moor dragen behoren tot het nageslacht van twee broers. Het waren Martinus de Moor, die in 1738 als predikant te Warmenhuizen kwam en Johannes de Moor, die in 1748 aldaar de functie van schout en secretaris aanvaardde. Ze stamden uit een Amsterdamse familie, waarbij de naam de Moor voor het eerst genoemd werd in 1675, toen Jacobs Bieders Aangeraakt het poorterschap verkreeg als schoonzoon van de turfdrager Bieder Hartens Moor (zie 11.3). Of de naam (de) Moor ontstaan is als bijnaam, omdat Bieder Hartens als turfdrager vaak zo zwart als een Moor zag, blijft voorlopig een vraag. Alvorens met de eigenlijke genealogie te beginnen, volgt hier eerst een korte levensbeschrijving. Martinus de Moor, predikant te Warmenhuizen van 1738 -1772. Martinus stamde uit een Amsterdamse familie. Hij was op 17 juni 1714 aldaar in de Nieuwe kerk gedoopt als "Marten", zoon van de loodgieter Pieter de Moor en Sara Konijn. Toen Marten naar de Latijnse school ging werd zijn voornaam gewijzigd in Martinus. Hij zal wel een vlijtige leerling zijn geweest, want in de herfst van 1727 was hij één van de leerlingen die de gouden pen ontving. Op 13 sept. 1734 werd hij ingeschreven als student Theologie aan de Universiteit te Leiden. Zijn studie werd vermoedelijk grotendeels bekostigd door zijn grootmoeder van vaderszijde, Hilletje Dirks. Zij legateerde bij testament dd. 6 juni 1736 ten behoeve van Martinus f 400.- per jaar tot voortzetting van zijn studie als predikant in de "gereformeerde Nederduytse gemeente" en dat zolang tot dat hij als zodanig beroepen zal zijn. Dit legaat behoefde niet te worden uitgekeerd, want Hilletje Dirks overleed pas nadat Martinus als predikant beroepen was In 1737 waren er 13 gegadigden voor de predikantsvacature te Warmenhuizen en na een proefpredikatie door drie uitgekozen proponenten werd Martinus op 10 oktober van dat jaar beroepen tot predikant. Na approbatie door de Vrouwe van Warmenhuizen en examen bij de classis werd Martinus de Moor op 9 febr. 1738 ingezegend door Ds. Hendrik Step, predikant te Bergen. Ds. De Moor bleef lang ongehuwd. Hij trouwde op 1 sept. 1750 in de Nieuwe kerk te Amsterdam met Jacoba Margaretha Sluyter. Zij overleed te Warmenhuizen op 27 febr. 1752. Uit dit huwelijk werd het kind Martinus Bernardus geboren, die reeds op zevenjarige leeftijd overleed. Martinus ging in 1761 een tweede huwelijk aan met de eveneens te Amsterdam gaboren Christina Alm. Zij overleed te Warmenhuizen in 1782. Uit dit huwelijk twee kinderen: een dochter Jacoba Christina en een zoon Martinus. In juli 1772 wordt Ds. de Moor op eigen verzoek wegens "lichaams swakhijt" van zijn dienst ontslagen. Hij had in Warmenhuizen de dienst meer dan een derde van een eeuw vervuld en hield zijn slotpredikatie op 21 febr. 1773. Na zijn emeritaat was hij nog regelmatig lid van de kerkenraad, maar vaak afwezig wegens "lichaams ongesteldheid Op 20 aug. 1784 is hij op zeventigjarige leeftijd overleden. (Meer gegevens betreffende hem en zijn familie zijn gepubliceerd in het blad Westfriese Families van juni en sept. 1988, pag. 39 - 62 en 65 -79 (Genealogie de Moor komt in een volgende uitgave van dit blad) 14

Zicht op Haringcarspel | 2001 | | pagina 16