waterrijke toestand is de sfeer op Mars te koud en te vijandig voor Marsmannetjes en zeker voor Aardebewoners. De op Mars voorkomende groene plekken zouden hooguit worden veroorzaakt door planten van een lagere orde, die als sponzen fungeren en de waterdamp uit de wel aanwezige lucht opnemen. Naderhand zou blijken dat op Mars geen leven voorkomt. In 1948 was hij heel ver gevorderd met de kennis omtrent de vulkanische uitbarstingen, de kraters, het klimaat, de atmosfeer en de ijskappen op de polen van Mars. Ook andere planeten bestudeerde hij en hij stelde vast dat de atmosfeer van de satelliet Titan methaan en ammoniak bevat, overeenkomstig met die op aarde, en dat de ringen van de planeet Saturnus uit dunne witberijpte ijsdeeltjes bestaan. Bij het bestuderen van het zonnestelsel vervolmaakte Kuiper de theorie van de andere Nederlandse Astronoom, Jan Oort, uit 1950. De zon is omringd door een enorme ring van kometisch materiaal, op een afstand van meerdere honderden keren van die tussen de aarde en de zon. Dichter bij ligt een soortgelijke, naar Gerard genoemde "Kuipergordel". Verstoring door tussen de sterren bewegende wolken van gruis of passerende sterren kan verwijdering van kometisch materiaal uit hun baan veroorzaken en binnendringen van kometen of komeetachtig materiaal in het zonnestelsel, kan daar het gevolg van zijn. Hij besteedde ook een groot deel van zijn tijd aan het schrijven van zijn boek dat in 1949 uit kwam: The Atmospheres of the Earth and Planets". Van 1949 tot 1971 was hij niet als directeur aan zijn sterrenwachten verbonden, het hoogleraarschap, wetenschappelijk onderzoek en contacten met onderzoekers over de gehele wereld lieten dat niet toe. Het Kuyper Airborne Observatory is misschien wel het meest ongewone observatorium ter wereld. Het is een telescoop die is gemonteerd in een Lockheed C-141 vrachtvliegtuig (het vierkante luik achter de cockpit). In 1977 zijn met deze telescoop de ringen van Uranus ontdekt, terwijl het observatorium hoog boven het zuiden van de Indische Oceaan vloog. 5

Zicht op Haringcarspel | 2001 | | pagina 7