worden verzekerd en er wordt goed op gepast. Direct na afloop wordt al het geleende weer thuis bezorgd. Aanmelding kan geschieden bij de het bestuurslid en coördinator Jaap Mooij, tel. 0226-391721. PROFESSOR DOCTOR GERARD P. KUIPER Gerard Kuiper, een van de briljantste moderne astronomen, geboren in Tuitjenhom, is vooral bekend door zijn observaties van de planeten Venus, Mars, Jupiter, Saturnus en Pluto en van de planetoïden. Hij is de grote man achter de maanlanding. Van hem wordt gezegd: "Hij is de Vader van de Moderne Planetarische Astronomie". Gerard, toen nog Gerrit genoemd, werd op 7 december 1905 geboren in het huis Dorpsstraat 12, daar waar nu Woninginrichter Jac Nota zijn bedrijf heeft. Hij was de oudste zoon van kleermaker Gerrit Kuiper en diens vrouw Antje de Vries. Zijn in 1909 geboren zus Augusta werd onderwijzeres en woont in 1999 in Waalre. Zijn broers Piet, geboren in 1914 en Niek geboren in 1918 bekleedden belangrijke functies bij Philips. Omdat vader Kuiper als kleermaker niet genoeg kon verdienen kocht hij het huis, nu bekend als Kalverdijk 23, met daarbij een groot stuk erf. Daar hield hij kippen en vruchtbomen op. De verkoop van eieren en fruit vulde het gezinsinkomen voldoende aan. Gerrit ging naar de school van Kerkbuurt, alwaar in die tijd Meester Blad, een man met een wiskundeknobbel Hoofd was. Ze lagen elkaar. Toen Gerrit van zijn opa en van zijn vader een sterrenkijker kreeg observeerden meester en leerling samen vanaf het dak van de buren de sterren en maakten ze tekeningen van hun ontdekkingen. Gerrit was een goede tekenaar, dat was zijn vader ook. Hij was een zo eminente leerling, dat hij op de lagere school een klas over mocht slaan. Meester Blad haalde vader Kuiper over om Gerrit door te laten studeren voor onderwijzer. Daarvoor moest hij toelatingsexamen doen. Meester Blad onderrichtte hem in de rekenvakken, diens collega Meester van der Laan van Dirkshorn nam de talen voor zijn rekening, de spreekvaardigheid Duits leerde Gerrit van Gertrud, de Duitse dienstbode van de familie Posthuma. Zijn toelatingsexamen verliep zo succesvol dat Gerrit landelijk bij de 24 besten behoorde, bijgevolg kreeg hij niet alleen de opleiding aan de Kweekschool in Haarlem gratis, maar ook de boeken en de huisvesting. Reiskosten naar zijn kosthuis maakte hij niet, hij ging per fiets. In zijn studietijd moest hij scripties maken. Bekend is dat er één over de bemaling ging en een ander over de activiteiten op de boerderij. Hij maakte er zelf ook tekeningen bij. Op de Kweekschool hield hij tijd over, hij sloeg er een klas over en bij zijn eindexamen deed hij gelijktijdig met goed gevolg examen voor de aktes wiskunde en tekenen. Toch werd hij geen onderwijzer, hij gebruikte zijn opleiding om 3

Zicht op Haringcarspel | 2001 | | pagina 5