VAN DE VOORZITTER In dit nummer van zicht op Haringcarspel treft u een artikel aan dat het leven en werken van Professor Dr. Gerard P. Kuiper beschrijft. Over enkele maanden, op 27 juli a.s., wordt in zijn geboortedorp Tuitjenhom zijn standbeeld onthuld dootr zijn in Djakarta wonende dochter. Naar alle waarschijnlijkheid zal zijn zuster Gusta daar bij zijn en ook vertegenwoordigers van de NASA. De Nasa is hem veel dank verschuldigd, omdat hij bij de eerste maanlanding de garantie kon afgeven dat het maanoppervlak op de door hem aangeduide landingsplaats interessant en veilig was. Bij gelegenheid van deze gedenkwaardige dag zal ook een expositie in het Gemeentehuis worden gehouden over alles wat met sterrenkunde en ruimtevaart te maken heeft, voornamelijk betrekking hebbend op het werk van Kuiper. Als het weer het toelaat wordt 's avonds bij het standbeeld een demonstratie sterrenkijken gegeven. In het AHOJ gebouw zal de gelegenheid worden gegeven de familie te ontmoeten en met de genodigden van gedachten te wisselen. Het wordt al met al een heel bijzondere gelegenheid. Wij als Historische Vereniging zijn bij het hele gebeuren zeer nauw betrokken en dat stemt ons tot trots en vreugde. Jaap Beemsterboer, voorzitter EEN BIJZONDER JAAR VOOR DE HISTORISCHE VERENIGING HARENKARSPEL Op 4 april 2002 bestaat bovengenoemde vereniging 10 jaar. Je vraagt je af waar die tijd gebleven is. Voor leden van de Historische Vereniging is dat vaak een gewone gang van zaken, immers ieder achter ons liggend uur, iedere vorige dag en elk afgelopen jaar is immers historie. Het ligt voor de hand dat de vereniging volgend jaar extra aandacht wil schenken aan het verleden van het werkgebied, de gemeente Harenkarspel, met uitzondering van Waarland. Dat heeft een eigen vereniging. In het gemeentehuis wordt gedurende drie weken een tentoonstelling gehouden over niet alleen de voormalige, maar ook de tegenwoordige middenstand in Harenkarspel. Gedacht wordt aan bakkers, kruideniers, groenteboeren, kappers, schoenmakers, slagers, kolenhandelaren, klokkenmakers, schilders, behangers, schuitenmakers, metselaars, timmerlieden, ijscoventers, manufacturiers, kleermakers, drukkers, kantoorboekhandelaren, smeden, bloemisten, fietsenherstellers, kasteleins! tabakshandelaren en zo zijn er nog wel enkele tientallen te bedenken. Kortom, men wil aandacht besteden aan nagenoeg alles wat met de middenstand te maken had. Voor de verwezenlijking van de plannen is hulp nodig. Hulp in deze zin dat de vereniging vraagt om foto's, krantenknipsels, oude voorwerpen, boekjes, platen, reclamemateriaal. Maar ook om foto's van de middenstanders en afbeeldingen van hun zaken. Liefst ook betrekking hebbend op de situatie van 60 of meer jaren terug. Het bestuur, bijgestaan door vrijwilligers, wil alle oud-middenstanders en allen die nu nog zakelijk actief zijn benaderen met vragen over het wel en wee, over hoe het er vroeger aan toe ging, hoe de zaak er uit heeft gezien. Ook gaat de interesse uit naar wie de voorgangers of oudste medewerkers waren, hoe er gehandeld werd, hoeveel werkuren er gemaakt werden en vaak ook waarom bedrijfsonderdelen werden afgestoten of aangetrokken. Inmiddels zijn nagenoeg alle winkels en bedrijven uit het verleden bij de vereniging bekend. Nu nog het expositiemateriaal en de medewerking van de bevolking! Zoals gezegd, er komt dus gedurende drie weken een naar wij mogen aannemen erg interessante tentoonstelling. Als velen willen helpen door het in bruikleen afstaan van materialen, liefst voorzien van naam en adres van de eigenaar, dan kan er een unieke expositie worden opgebouwd. De spullen 2

Zicht op Haringcarspel | 2001 | | pagina 4