1906 liet Gedeputeerde Staten van Noord-Holland weten dat het gemeentewapen gevoerd kon blijven, zij het met een gewijzigd omschrift. De nieuwe schrijfwijze moest ook in alle registers van de burgerlijke stand worden gebruikt. In de raadsvergadering van 25 oktober 1906 maande burgemeester Jacob Swan, bij de behandeling van het voorstel tot wijziging van de gemeentenaam, tot spoed in verband met het drukken van de registers van de burgerlijke stand. In die vergadering werd 'met algemeene stemmen besloten de naam der gemeente met ingang van 1 Jan uari 1907 te doen luiden 'Harenkarspel'. De notulen van de laatste gemeenteraadsvergadering in 1906 hebben de schrijfwijze van Haringcarspel, maar vol trots begon gemeentesecretaris J. Dam de raadsnotulen van 15 januari 1907 met, Vergadering van den Raad der gemeente Ha ren karspel.' Wél samengevoegd, maar naam blijft Hoewel er kort na het uitbreken van de Tweede Wereldoorlog door de secretaris- generaal van het Ministerie van Binnenlandse Zaken voor kleine gemeenten in onze provincie al werd gesproken over een herindeling, heeft het toch nog een halve eeuw geduurd alvorens deze plannen ten uitvoer werden gebracht. In het rapport van de 'Commissie Ter Veen', uitgebracht in 1953 in opdracht van 57 gemeenten in Noord-Holland, werd gesproken over een minimum inwoneraantal van 5.000 per gemeente. Harenkarspel telde toen 3.909 ingezetenen, de gemeente Sint Maarten 1.425 en de gemeente Warmenhuizen 2.677. Naarmate de tijd voortging, veranderden de inzichten op grond waarvan kleinere gemeenten moesten samengaan. 31 December 1989 telden de drie gemeenten respectievelijk 6.513, 2.079 en 4.816 inwoners en werd de bevolking van Harenkarspel door dertien raadsleden vertegenwoordigd. De raad van de nieuwe gemeente telde 15 personen, drie van hen werden benoemd tot wethouder. Het enthousiasme onder de stemgerechtigde inwoners van Harenkarspel voor herindeling was niet groot. Slechts 53 procent van de opgeroepen kiezers maakte gebruik van het democratisch recht het kiezen van nieuwe vertegenwoordigers. Het grondgebied van de 'oude' gemeente Harenkarspel was 2.393 hectare groot. Met de herindeling van gemeenten per 1 januari 1990 werden in Waarland de percelen ten westen van de spoorlijn Den Helder -Alkmaar bij Harenkarspel gevoegd, de percelen ten oosten daarvan werden naar de gemeente Niedorp overgeheveld. Het gebied ten zuiden van het kanaal Oudkarspel-Kolhom werd gevoegd bij de gemeente Heerhugowaard. De oppervlakte van de 'nieuwe' gemeente Harenkarspel bedraagt ruim 5.500 hectaren. De gemeentelijke herindeling van Noord-Hollandse gemeenten duurde, van het eerste plan tot realisering, bijna een halve eeuw. Commissies werden gevormd en ontbonden, talrijke rapporten opgesteld en terzijde geschoven. Meerdere plannen en voorstellen kwamen op tafel, vele werden er weer vanaf geveegd. Het is verheugend te ervaren, met name voor de ingezetenen van de voormalige gemeente Harenkarspel, dat de aloude gemeentenaam Harenkarspel in stand is gebleven. Heerhugowaard, 11 augustus 2000 Geraadpleegde bronnen: -De geschiedenis van Warmenhuizen, A. Mekken 1955. -Rapport 'Studiecommissie bestaansvoorwaarden kleine gemeenten', 1953. -Het nieuwe gemeentelijke gezicht van westelijk West-Friesland, V.J. Nobel: WFON 57,1990. -125 Jaar Kerkgebouw in Dirkshom, A.P. Rietkerk, 1995. -Regionaal Archief 'Noord-Kennemerland' te Alkmaar. Me toestemming van de Stichting Waarland van Toen overgenomen uit: "Toendertoid deel 17".

Zicht op Haringcarspel | 2001 | | pagina 26