HISTORIE HILDEGARDIS Vergadering eind oktober 1921 in 't Patronaatsgebouw, Spreker de heer J.Burger, voorzitter van het plaatselijk K.S.A. om te komen tot de oprichting van fanfare korps. Hij sprak over het nut maar op de eerste plaats zou het aangenaam zijn zo'n vereniging te hebben. Hij was tevens burgemeester van de gemeente. Het bestuur van de K.S.A. had meerdere malen vergaderd. Ze stelden voor om renteloze aandelen te plaatsen ad f 5,-- begroot, werd een aanschaf van f 1200,-. De besprekingen die volgden waren "nogal uiteenlopend" maar hoe men ook tegen de zaak aankeek, er bleek geen betere oplossing dan het voorstel van K.S.A. en het voorstel werd aangenomen. In de vergadering werd de toezegging gedaan door de zeer eerwaarde heer pastoor Stieger nadat 20 aandelen werden genomen en nog enkele heren die hun toezegging deden. Dit was een stap in de goede richting en het ijs was gebroken. Enige mensen stelden zich beschikbaar om bij de parochianen langs te gaan voor het plaatsen van de aandelen. Dit ging zo voorspoedig dat vrij snel weer een vergadering moest plaatsvinden om tot de oprichting van een fanfare te komen, want de opbrengst van de aandelen was f 1300,-. Dit schijnt gebeurt te zijn op 21 december 1921. Tot directeur (dirigent) werd benoemd de heer Koran Stoop, die zijn functie aanvaardde. De heer Stoop kwam uit 't Rijpje en was tuinder die koordirigent was en piano en orgel kon spelen. Een woord van dank was er voor de mensen die de aandelen hadden uitgegeven: pastoor Stieger, burgemeester J. Burger, Corn. Boekei en A. Spaansen. Tot bestuur werd benoemd: C. Boekei pzn voorzitter, Johan Bes secretaris, KI. Spaans penningmeester, J. Strooperen J. Limmen. Als voorstel van pastoor Stieger wordt gekozen voor de naam "Roomsche Blijdschap". De heer Stoop en de heer Theunis hoofd van de school in 't Rijpje werden belast met de aankoop van instrumenten bij de firma Kessels te Tilburg, en op deze vergadering kon ze melden dat zij tussentijds naar Tilburg waren geweest en de prijs voor een geheel korps nogal meeviel en de instrumenten geleverd zouden worden ongeveer op 3 koningen. Op 4 januari 1922 was de eerste repetitie nog zonder instrumenten en bestond uit onderricht uit de aanwezige studieboekjes. Toen ging als een lopend vuurtje dat de instrumenten waren aangekomen, dit was iets heel gewichtigst. Aan de leden werd bekendgemaakt dat ze hun instrumenten konden halen op zaterdag, ledereen was present met aan het hoofd pastoor Stieger die moet worden gezien als de grote stuwende kracht achter deze actie. De avond vorderde, de spanning steeg een ieder vroeg zich af met welk instrument men naar huis zou gaan. Toen ging het scherm omhoog en alle instrumenten stonden keurig uitgestald. De dirigent sprak enkele woorden hoe de instrumenten moesten worden gestemd en werden de instrumenten uitgereikt. Er waren 20 instrumenten die gekocht waren voor de prijs van f 1059,25. De eerste repetitie was op 11 januari 1922. Er werd een reglement geschreven wat indertijd f 2,15 kostte. Het maandsalaris van de dirigent was f 16,—. In april werden nog 6 instrumenten aangeschaft voor de prijs van f 254,- .Op 30 april was de eerste serenade t.g.v. de verjaardag van pastoor Stieger waar enige nummertjes ten gehore werden gebracht. De eerste nummers die beschreven zijn welke zijn aangekocht zijn in oktober 1922 zijn: de ouverture Bellatrix en de fantasie Laurore en daarna in december de mars "hou en trouwen", de wals als teria. Toen kwam de uitnodiging van de gymnastiekvereniging uit Warmenhuizen om de turnfeesten op te luisteren en zo werden in juli de eerste 25 gulden verdiend. De eerste uitvoering werd een feestavond tijdens de Kalverdijker kermis die zeer in de smaak viel. De eerste algemene vergadering was op 21 juli 1922 in het patronaatsgebouw. Aanwezig warend de geestelijk adviseur, de heer J.L. Theunis als administrateur en 25 leden. Daar er nog geen notulen waren konden die worden gegeven; zo meldt de secretaris. Er wordt besloten om een uitvoering te geven op de kermis van Kalverdijk en Tuitjenhorn gezamenlijk met het zangkoor. De heer Limmen bedankt als bestuurslid en door stemming wordt de heer Simon Burger gekozen die in 1927 voorzitter zou worden. Vanaf de oprichting werd een boete geheven voor het repetitieverzuim die op de ledenvergadering van 7 januari 1923 wordt afgeschaft. Op deze vergadering wordt in het verslag van de penningmeester vermeld dat in 1922 ontvangen is f 1772,35 en uitgegeven f 1706,30 10

Zicht op Haringcarspel | 2001 | | pagina 12