Toen ik een 1926 met het trammetje naar de ambachtschool ging, zaten daar ook Guus Kuiper die naar de kweekschool ging en Piet die elektrotechniek leerde, in. Hun jongste broer Niek heb ik niet meegemaakt. De Kuipertjes hadden allemaal studiehoofden, voor andere zaken dan studeren hadden ze weinig interesse. Dit verhaal is eigenlijk een leuke herinnering aan een ontmoeting met een later beroemde astroloog Gerrit Kuiper. Schagen, A.C. Smit Plantsoen 13 HET VAANDEL VAN HILDEGARDIS Uit de conference van Toon Hermans over de 'Harmonie' is gebleken dat een harmonie of fanfare en een vaandel onlosmakelijk met elkaar verbonden horen te zijn. Zo dachten ze er in Tuitjenhorn in 1925 ook over. Wel een fanfare dan ook een vaandel. Er werd een comité opgericht, meerdere malen vergadert en besloten dat men met een lijst rond zou gaan, waarop ingetekend kon worden. Blijkbaar verliep de intekening naar wens, want het comité kon tot aanschaf van een vaandel overgaan. De overdracht aan de fanfare gebeurde in het patronaatsgebouw (nu Ahoy), burgemeester Burger van Harenkarspel sprak een woord en pastoor Aurelle zegende het, met een toepasselijk gebed in. Het vaandel is lang voor de fanfare uitgedragen en bij uitvoeringen op het toneel geplaatst maar helaas bij de brand in het café de Wit (nu De Ruif) waar de fanfare haar repetitieavonden had, door het vuur verwoest. In 1991 namen een aantal dames het initiatief om een nieuw vaandel aan te schaffen, want een fanfare zonder vaandel dat leek nergens naar. Mevrouw Van de Welle uit Warmenhuizen zorgde voor een ontwerp en op 21 oktober 1991 was Hildegardis weer compleet met vaandel en zo hoort het ook. Behalve een vaandel heeft een fanfare ook een dirigent. Sommigen bleven Hildegardis jarenlang trouw zoals de eerste maatvoerder Corn. Stoop van 1921 tot 1929, Peetoom daarna tot 1946, maar vooral dirigent Den Das uit Schoorl, hij dirigeerde van 1947 tot 1969. Het jaarlijks terugkerende 'De Das festival' is naar deze dirigent genoemd. Maar er waren ook voorzitters met een lange staat van dienst, pionier Cees Boekei van 1921 tot 1931 maar vooral Maarten Burger, die de voorzittershamer van 1946 tot 1975 hanteerde, en J.B. Molenaar die 15 jaar voorzitter was. Fanfareleden moeten niet alleen blazen of de trom slaan maar ook contributie betalen. In de crisisjaren '36 en '37 waren de mensen zo arm dat men de contributie verlaagde van 25 naar 15 cent. Het kassaldo bedroeg toentertijd 2,02. Bij het 15 jarig bestaan was er geen geld voor een traktatie. Pastoor veldhuis vond dat maar niets en offreerde de vereniging een 'rondje'. In 1940 werd voor het eerst gesproken om ook damesleden tot de fanfare toe te laten. De 'Bond' verbood het niet maar beval het ook niet aan, er wordt niet vermeld of er dames lid werden. Hildegardis, was een non, dichteres, componiste en wetenschapper. Ze leefde in de 12e eeuw in het Rijnland. Zij voelde zich 'een veertje in Gods hand'. Ze was een dappere vrouw die het opnam tegen het machtige katholieke mannenbolwerk van die tijd. Het was natuurlijk met echt "Roomse Blijdschap" zoals de fanfare in die begin jaren speelde. Bij de oprichting in 1921 had Pastoor Stieger deze naam voorgesteld en deze werd door iedereen geaccepteerd. Jaren later wilde men tocht een andere naam voor het korps en werd het Hildegardis. Hildegardis was een beroemde non uit de 1T eeuw. Zij was dichteres, zieneres, wetenschapper, maar ook een voortreffelijk componiste. Zou dat de reden zijn dat de Tuitjehornse fanfare haar naam koos? 8

Zicht op Haringcarspel | 2001 | | pagina 10