Nu, in aug. 2000 is het huis voor f 385.000,- verkocht!! Overigens zijn gorters en grutters door de Hr. Jonker zelfs tot aan 1650 opgespoord. Hij maakte daarbij ook gebruik van de "Transportregisters" van de Gemeente Harenkarspel. Verkopingen vóór 1800 vonden plaats voor Schout en Schepenen en werden daarin opgetekend. DE DODE IN DE VLET Het Geestmerambacht leek voor de verkaveling zo idyllisch, wuivende rietkragen, sloten waarin het zonlicht weerkaatste en roepende vogels. Maar het kon ook anders. Op zondag 11 maart 1928 gingen enkele bewoners van de Diepsmeer 's morgens vroeg op weg naar de kerk. Die polder was toen nog alleen over het water bereikbaar en de kerkgang beloofde dan ook geen pleziertochtje te worden. Want het had in de nacht van de 10e op de 11e bij een stijve oostenwind en sneeuwval stevig gevroren. De kerkgangers keken dan ook vreemd op, toen zij op een akker aan de Molensloot een man zagen lopen en niemand behoefde hen te vertellen, dat hij daar niet vrijwillig was gekomen. Dus gingen zij op onderzoek uit en vonden een vlet, waarin het stoffelijk overschot van Jan Westerbos lag. De overledene was met Willem Hoofd - die men op de akker had zien lopen - de vorige avond over het water van Warmenhuizen gekomen na daar een lading kool uit de vlet gelost te hebben. Op de terugreis naar Noordscharwoude waren zij door het donker en de sneeuwval verdwaald in de doolhof van sloten en Jan Westerbos was tengevolge van koude en uitputting in de vlet overleden. Willem Hoofd overleefde het grimmige avontuur en was de maandag daarop alweer bij machte om de overlijdens akte van Jan Westerbos mee te ondertekenen. De dode, die in de vlet werd gevonden, is stellig niet de enige geweest, die de vroegere verlatenheid van het Geestmerambacht, met zijn leven moest betalen, maar hij is wel de enige van wie dat met absolute zekerheid vaststaat. 7 Gaande tuerken en vang. Kap. vangstuk asgat buitenroe vangstok kapspant gording windpcluw vangbalk roeplaat (met stroppen bevestigde versterking) kuip boven tafclcmcnt rolring met kruirollcn rolvlocr gat in roe voor heklat onderschijfltwp of benedcnspiiwiel vcidrcgcl vcldstijl binthalk of Icgcringsbaik karbccl rictlat scheprad achtkantstijl Waterloo pdek krimpmurcn wachtdcur voorwaterloop drempel achtcrwatcrloop opleider peulhout of peul steen gemetselde penant houten vloer palen, juffers of masten

Zicht op Haringcarspel | 2000 | | pagina 9