zaak maar door de landbouwcrisis aan het eind van de 19e eeuw en de toenemende industrialisatie in de Zaanstreek werd het steeds moeilijker om met winst te werken. De koopkracht werd minder en de concurrentie van de industrie was moordend. Veel geld bleef "onder de mensen" en de grutter raakte in de problemen. Pieter Dekker overleed op 28 juni 1899 en op 9 augustus 1899 werd in herberg "de Vriendschap" te Dirkshorn door notaris Backx de grutterij publiek verkocht. Koper werd Arie Brak Jz, landman en grutter te Schagerbrug. Hoe het de gorterij, "Een woonhuis met erve, ingericht tot eene Gorterij", te Dirkshorn verging: Met veel ijver en speurzin door Jan Jonker uitgepluisd. Veel verschillende notarissen maken dat erg moeilijk. 24/08/1724 Jan Cornelis Gorter verkoopt de Gorterij aan Claes Janz. van der Voort. 01/06/1787 Cornelis Claesz van der Voort verkoopt de Gorterij en tevens een boerehuis met 16 geersen en 4 sneesen land in de Westerend-polder aan Jan ten Brink, hij was gehuwd met Maartje Govers. Jan overlijdt op 24/03/1797 maar tien jaar eerder hadden zij een testament opgesteld. Aan het eind van het jaar hetrouwd Maartje met Gerrit Koomen. 08/04/1822 Notaris Waagmeester verkoopt op verzoek van Gerrit Koomen en Maartje Govers in "Het Fortuin" te Dirkshorn het woonhuis en erve, ingericht tot eene gorterij. Koper is Jan Sijpheer, Grutter te Noord Scharwoude. Hij moest daarvoor wel f 1400,- lenen bij Jan Streek Schilder en Glazenmaker te Schagen. Met natuurlijk het huis en nog wat land als onderpand. 15/12/1831 Hoe het Jan Sijpheer verging is niet bekend maar een notaris uit Alkmaar verkoopt op verzoek van Matthijs Kroon, Burgemeester van Oudkarspel en gemachtigde van Jan Sijpheer in herberg "de Pereboom" van kastelein Klaas Krook in Dirkshorn de Grutterij. De inventarislijst: Gereedschappen en winkelgoederen ter waarde van f 75,- zaadzakken, zaadschoppen, 4 zeven, een paar schalen met balans, een 5 ons, een Nederlansdsch pond, 2 kuipen, blikjes, een molenhaam en hoofdstel, 2 hoofdstellen, één heel en één half blind. 2 gortladen een volledig stel nieuwe maten en 2 trechters. Een eest klok, een eest bak, 1 buil, 8 bakjes, een rooster, een handnap, meellepel, waaier, handstoffers en lange bezem. Koper is Klaas Erixs uit Burgerbrug. 28/05/1847 Notaris Hulst uit Zuid Scharwoude verkoopt voor Klaas Erixs de zaak aan Jacob Olij, grutter uit Medemblik. Dat duurt niet lang, een jaar later is Jacob veldwachter te Dirkshom en verkoopt hij de grutterij. 21/10/1848 Notaris Hulst verkoopt de zaak aan Jan Dorbeck, winkelier te Dirkshorn. De inventarislijst lijkt er wat anders, moderner??, uit te zien: Een winkelopstand met losse planken, een toonbank, 4 gortbakken, 2 paar koperen schalen met evenaar, een stel koperen gewichten, 40 ledige zakken 12 winkeldozen, 7 blikken bussen en trommels. Een koffijmolen, een azijnvat met houten kraan en twee trechters, een bruin ruinpaard, een kar twee hamen en twee hoofdstellen, een schuitje. Huis en grutterij f 1200,- Inventaris f 200,- 5

Zicht op Haringcarspel | 2000 | | pagina 7