Voor hem eri voor de Katholieke Kerk in Nederland is van groot belang geweest zijn deelname in 1968 aan het "Pastoraal Concilie" in Noordwijkerhout. Professor Kwant was voorzitter van de commissie die een stuk moest maken inzake "Geloof en Zeden", over de zedelijke normen die samenhangen met het Katholieke geloof. Gezien de situatie, onder andere gekleurd door Bisschop Beckers en Minister Marga Klompé, lag het voor de hand dat de seksuele ethiek de meeste aandacht zou krijgen. In zijn commissie heerste een grote eensgezindheid. Zodoende was het mogelijk unaniem een duidelijk stuk te schrijven waarin gepleit werd voor een grote vrijheid van gehuwden om het gewilde kinderaantal te bepalen en om het seksuele verkeer aan die afspraak aan te passen. De vergadering was het in overgrote meerderheid met het stuk eens. Vóór de stemming plaats vond liet de Pauselijke Nuntius, Monseigneur Felini, aan de bisschoppen weten dat het ongewenst was als ze positief zouden stemmen. Ze onthielden zich op aanraden van Kardinaal Alfrink vervolgens van stemming. Onder de 5% tegenstemmers was een kapelaan uit Rotterdam die zich tijdens de debatten heftig verzette, de latere Kardinaal Simonis. Na de stemming verliet Monseigneur Felini met opgestoken zeilen het Concilie, Kardinaal Alfrink liet duidelijk merken dat hij dit en de gang van zaken verfoeide. Het stuk zelf werd voor nadere studie "in de lade gelegd". Professor Kees Kwant moest ervaren dat de denkvrijheid binnen de Katholieke Kerk door het gezag in hoge mate beperkt werd. Op hem heeft die gang van zaken een diepe indruk gemaakt. "Een mens weet niet altijd precies wat hij, in het diepst van zichzelf, denkt. Ik heb dit ontdekt toen ik op een maandagmiddag terugkeerde van Breda - ik had college gegeven aan de K.M.A. - naar Utrecht. Onderweg - ik weet nog precies waar dat gebeurde - werd ik me ervan bewust dat ik niet meer geloofde in vele dingen waarin ik moest geloven. Dat zeer vele zogenaamd goddelijke waarheden menselijke bedenksels zijn. En daarmee verdween voor mij de zin van het kloosterleven, van het priesterschap". Pater Kees Kwant werd Kees Kwant. Hij besefte dat hij niet op een leerstoel kon blijven zitten die door de Katholieke Kerk was ingesteld. Hij begreep dat hij ander werk moest gaan zoeken, dat hij een ander soort leven moest gaan leiden. Het was voor hem een bevrijdende en een beangstigende gewaarwording. Hij was toen 52 jaar oud en moest in veel opzichten opnieuw beginnen. Aan de Paters Augustijnen deelde hij mee wat zijn opvattingen waren en hij aanvaardde de consequentie uittreden. De congregatie behandelde hem vol begrip en humaan. Hij kreeg wat handgeld mee en wordt tot op de dag van vandaag uitgenodigd bij reünies De leerstoel via de Radboudstichting werd vervangen door de functie van Wetenschappelijk Hoofdmedewerker Sociale Wetenschappen aan weer de Universiteit van Utrecht. Een moeilijke periode volgde. Eenzaamheid, twijfel, verzet, veel drinken, veel roken, ongezond leven. Wel vreugde in zijn werk en toch ook wel tevredenheid over de hem overkomen bevrijding. Kort erop kwam een studente die zijn colleges volgde en die ook deel uitmaakte van een werkgroep waaraan Kees leiding gaf, maar die hij verder niet persoonlijk kende, hem raadplegen over haar studie. Zij maakte hem deelgenoot van haar persoonlijke problemen die ook betrekking hadden op de religie. Kees meende haar te moeten zeggen dat ze, wat religieuze problemen betreft aan het verkeerde adres was, en waarom. Tot zijn verbazing en evenzeer tot haar verbijstering werd dit het begin van een relatie die omgezet werd in een huwelijk. Met Lidewijde Bartels die 28 jaar jonger is en momenteel les geeft aan een middelbare school als lerares Frans is Kees nu ruim dertig jaar getrouwd. Wat er toen binnen enkele weken gebeurd is omschrijft hij als onvoorstelbaar en verheugend. De ouders van Lidewijde kenden Kees van het KRO-programma dat hij toen via de radio verzorgde. Zij hebben Kees hun vertrouwen gegeven. Het echtpaar Kwant is gelukkig met hun twee zonen en een dochter. De kinderen zelf beseffen dat ze een zeer interessante vader hebben en zijn zeer geïnteresseerd in zijn verleden. Hun moeder vindt het jammer dat ze vermoedelijk niet oud zal worden samen met Kees. 25

Zicht op Haringcarspel | 2000 | | pagina 27