die harde wind. Onderweg naar huis passeerde ik de woning van de familie Swan, waar ik zovele malen aan de bel had moeten trekken. Ook het daarna iedere week weer opgevoerde pantomime spel, hand door een kiertje van die grote gelakte deur met tussen duim en wijsvinger de twee rijksdaalders. Vooral deze twee laatste zo totaal verschillende belevenissen zijn altijd in mijn herinnering gebleven. Bij de één werd ik als een kleine bedelaar gezien en werd na zijn fooi te hebben ontvangen de deur weer zwijgend dichtgetrokken. Bij de ander steeds lekker op mijn gemak een poosje gezellig in de huiskamer zitten met altijd een kopje thee of chocolademelk en een koekje erbij. Meerdere malen zijn deze niet voor mogelijk gehouden tegenstellingen op een verjaardagspartijtje of een andere gezellige avond naar voren gebracht. Dan komen meestal ook verhalen over hedendaagse toestanden, maar op een geheel ander niveau. In één week heb ik de volgende, overigens kleine berichtjes gelezen in de krant; vermoorde man in Vondelpark, café eigenaar dood geslagen, Rotterdammer dood geschoten, Vrouw in Leidse woning om het leven gebracht, discotheek eigenaar neergestoken, plus daarbij een artikel in een groot dagblad met als kop; geweld teistert Amsterdam, negen doden in één week. Bij dit alles gaan soms de herinneringen even terug naar het verleden, toen dorpsomroeper Dirk van Hein nog niet in actie kwam om de inwoners op de hoogte te brengen van het feit, dat er iemand door de politie was aangehouden wegens het rijden zonder licht op zijn fiets. Dit soort nieuwtjes kwam meestal ter spraak op zaterdagavond in de scheerwinkel, hiervan waren er drie in ons dorp gevestigd, Piet Rol, Cor Mijlhof en Herman Pronk. Boven iedere zaak was een bord bevestigd waarop met zwart de letters op een witte achtergrond het woord KAPPER stond, dat later is veranderd in het beter klinkende KAPSALON. Meestal waren het dezelfde klanten, die er heen gingen en ook na het scheren nog een poosje bleven zitten om de nieuwtjes van de afgelopen week te bespreken en één daarvan werd in het gehele dorp doorverteld. Hierin speelde Bart van Duin de hoofdrol, veehouder, groentehandelaar, en loonploeger. Voor dit laatste werd meestal Piet Bleeker ingeschakeld, in de volksmond beter bekend als "de hit". Van Duin woonde in de bocht van de Oudewal en miste enkele dagen achtereen eieren uit het door hemzelf getimmerde kippenhok, dat op een stuk weiland was geplaatst, dat in de route was gelegen, waar hij zijn koeien moest melken. Als dat was gebeurd ging hij even bij de kippen langs om de eieren uit het hok te halen. Het waren er dagelijks meestal een stuk of tien van de twaalf Barnevelders, die op het land liepen te schrapen en te pikken. Maar plotseling waren dat er twee dagen achtereen vier minder, dus ging van Duin op onderzoek uit om te kijken of er misschien ergens een paar rattengaten zouden zijn. Hij vond een aan de achterkant van het kippenhok aan de overkant van de sloot, dus moest daar een rattenklem worden gezet. De volgende dag werden er uit voorzorg twee meegenomen plus een paar paaltjes en tevens stukjes ijzerdraad om de klemmen te kunnen vastzetten. De eerste werd voor het gat in de walkant geplaatst, de tweede in het uiterste puntje van het leghokje van de kippen en hieraan vastgemaakt met een stukje ijzerdraad. De volgende dag na het melken van de koeien eerst weer naar de kippen om mogelijk een rat uit een van de klemmen te halen. Bij de eerste was dat echter niet het geval, deze stond nog in precies dezelfde stand zoals die was neergezet. Dat was toch een tegenvaller voor van Duin, die er beslist op had gerekend, dat er een grote bruine waterrat in zou zitten. 15

Zicht op Haringcarspel | 2000 | | pagina 17