HERINNERINGEN UIT HET VERLEDEN leder kind zal in zijn jeugd ongetwijfeld wel eens een situatie hebben meegemaakt, welke altijd zo duidelijk in de herinnering zal blijven alsof het gisteren is gebeurd. Persoonlijk heb ik dit ook enkele malen ondervonden waaronder een geval van dezelfde gebeurtenis, maar met een totaal andere beleving ervan. Eerst even een kleine voorgeschiedenis. Mijn moeder heb ik verloren op driejarige leeftijd en heb alleen een foto van haar als herinnering. Vader is overleden toen ik bijna acht jaar was, beiden aan de in die jaren veel voorkomende ziekte T.B.C. Na enige tijd met mijn tweede moeder en twee jongere broers en zusjes uit het tweede huwelijk te hebben gewoond is ook deze aan dezelfde ziekte overleden. Hierna ben ik bij mijn grootvader en oma in huis gehaald en werden de andere vier jonge kinderen mijn halfbroers en zusjes dus, in het weeshuis te Alkmaar ondergebracht. Het Gemeentebestuur had na een gesprek met grootvader een vergoeding toegezegd van vijf gulden per week voor mijn opvoeding en totale levensonderhoud. Hierna werd in een schrijven van de Gemeente medegedeeld, dat deze wekelijkse vergoeding ieder jaar zou worden verhoogd tot het moment, dat ikzelf in staat zou zijn kost en inwoning te verdienen. Tevens stond vermeld, dat de vijf gulden iedere zaterdagavond kon worden afgehaald bij Wethouder Swan tussen zeven uur en half acht. De Heer Swan woonde in een royale villa aan het begin van de dorpsstraat (Warmenhuizen), met rondom tuin, aan de voorzijde twee grote ramen en een brede bruin gelakte deur, waarin zes ruitjes van geslepen glas. Aan de rechter zijde van de deur een geel koperen knop van de trekbel, een luxe in die jaren, alleen dokter van Hesteren, de pastoor en de dominee hadden zo'n geluidsinstallatie in de gang van hun woning. Aangezien oma slecht ter been was en grootvader erg doof, was aan mij de taak toebedacht om op het vastgestelde tijdstip de vijf gulden te gaan halen. Die eerste zaterdagavond voelde ik mij als een kleine bedelaar en trok voorzichtig aan de bel welke geen geluid liet horen. Nogmaals geprobeerd, nu iets steviger trekken, maar blijkbaar toch niet hard genoeg want er gebeurde niets. En wat moet je dan als jochie van acht jaar. Toch maar weer een poging wagen met nu een flinke ruk aan die knop met eindelijk het gewenste resultaat. Daarna werd de deur ongeveer twintig centimeter geopend zodat de Heer Swan enigszins zichtbaar was, en die zei; Hier heb je vijf gulden, legde twee rijksdaalders in mijn opgeheven hand en zonder nog iets te zeggen werd de deur dichtgedaan De volgende zaterdagavond herhaalde deze situatie zich op bijna dezelfde wijze, éénmaal trekken aan de bel was voldoende, maar de deur werd nu slechts op een kleine kier geopend, waardoor een hand naar buiten kwam met tussen duim en vingers twee rijksdaalders. Nadat ik deze had aangepakt, werd zonder een woord te spreken de deur weer gesloten, waardoor er zelfs geen tijd was om dank je wel te zeggen. Deze stilzwijgende situaties hebben een half jaar geduurd, aan de bel trekken, hand door de kier van de deur, en handje omhoog voor de twee knaken. Er was van het Gemeentebestuur een schrijven ontvangen, dat de situatie betreffende het afhalen van de wekelijkse vergoeding was veranderd. Hiervoor moest ik nu naar de heer Joh de Groot aan het andere eind van het dorp aan de Oudewal. Toch wel een beetje zenuwachtig op die eerste zaterdagavond om naar voor mij onbekende mensen te gaan. Bij de woning aangekomen hier geen brede en gelakte, maar een gewone deur, de klink hiervan naar beneden gedrukt en het gebruikelijke, "Vollek", geroepen. Het waaide hard, zodat ik de deur goed moest vasthouden om niet dicht te laten slaan. De heer de Groot opende deze verder en zei, zo ben je daar Willie, kom maar gauw binnen met dat rotweer. In de huiskamer zaten een paar kinderen met hun moeder om de tafel, die mij direct geruststelde door te zeggen; ga maar zitten hoor, je lust zeker ook wel een kopje chocolade melk. De kinderen hadden ieder een grote witte kom voor zich staan en voor mij werd er ook een volgeschonken met tevens twee biscuitjes ernaast. Er werd geïnformeerd of grootvader nog aan het vissen was en of oma nog hulp had in de huishouding, omdat ze moeilijk kon lopen. Bij mijn vertrek zei de Groot, nou Willie tot volgende week hoor en doe je de groeten aan opa en opoe, het is nog een hele tippel naar Nova (noord eind van Warmenhuizen red) met 14

Zicht op Haringcarspel | 2000 | | pagina 16