waterstaatswerken van de Waard. Als resultaat van gevoerde onderhandelingen kreeg zij krachtens besluiten van 9 januari en 24 april 1934 van de polder Heerhugowaard onder andere haar elf strijkmolens met bijbehorende erven, kaden en schuurtjes in beheer en onderhoud. Als gevolg van de kanaalwerken werd een deel van de Raaksmaatsboezem gemeen gelegd met de Schermerboezem waardoor alle strijkmolens hun functie verloren en buiten bedrijf werden gesteld. De kaden, sluizen en molenkolken vervielen en werden voor zover nodig gedempt of vergraven. In 1941 werden drie van de vier molens achter Oudorp en de westelijke molen aan de Nieuwe Vaart afgebroken. De laatste werd geheel opgemeten en daarna gedemonteerd om in het openluchtmuseum te Arnhem te worden opgebouwd maar is daar, in opslag liggend, als gevolg van oorlogshandelingen door brand verloren gegaan. De vierde en oostelijke strijkmolen te Rustenburg moest ook verdwijnen. Deze molen had omstreeks 1921 zijn as, wiekenkruis en kap verspeeld en is sindsdien slechts als woning gebruikt. Sinds de uitvoering van dit kanalenplan malen de Waard en het Geestmerambacht nu uit op de Schermerboezem. Het resterende deel van de Raaksmaatsboezem werd verenigd met de Niedorperkoggeboezem onder de naam Vereenigde Raaksmaats- en Niedorperkoggeboezem. Deze werd tot 1959 bemalen door het gemaal van de Niedorperkoggeboezem te Lutjewinkel en het stoomgemaal te Aartswoud. In dat jaar werden beiden buiten bedrijf gesteld en vervangen door het nieuwe boezemgemaal "De Waakzaamheid" te Kolhorn, waarna in 1970 het stoomgemaal te Aartswoud werd afgebroken. De strijkmolens zijn gebleven en in de loop der jaren gerestaureerd. De groep molens bij Oudorp heeft echter inmiddels een groot deel van zijn landschappelijke waarde verloren als gevolg van stadsuitbreiding bij Alkmaar en Oudorp. De drie molens bij Rustenburg zijn daarentegen nog steeds van verre te zien. Niet alleen heeft hier de omgeving zijn agrarisch en open karakter behouden, maar ook zijn deze molens relatief hoog gelegen tussen de laaggelegen Schermer en de Heerhugowaard. - I' 11 Yyalkkoog j Lütjewinkel Burgerbrug Zljpersluis. i Schoort Veenhufci Noord- Scherwoude Broek op Lengendijk Koedijk 4 Heerhugowaard 'st Pancras •tójh .f, rtènebroek Ursem Overzichtskaart van het ge bied van de vroegere Raaks maatsboezem mei zijn idizoate- ringen, iniiggende polders en droogmakerijen. De twee kaders hebben betrekking op afzonderlijk opgenomen kaart- fragmenten. A Heerhugowaard B Berkmeer C Schaapsktdl D Blcekmeer E - Woudeneer F Koeienburg G - Sckagerioaard H Slootgaard t Schag er kogge K N ie dorper kogge t Geesimerambacht M Schermer

Zicht op Haringcarspel | 2000 | | pagina 13