4.1 Omschrijving Hillebrant koopt in 1717 de korenmolen van Warmenhuizen van Reijer Pietersz Molenaar (zie boekje over Reijer Pieters van Th. Molenaar) De prijs was toen inclusief de boerderij 6000 gulden. Hij betaalde 2000 gulden contant en de rest zou in jaarlijkse termijnen van 200 gulden betaald worden van 1 mei 1718 tot 1 mei 1737. Bij deze koop wordt Hillebrant omschreven als een ongeveer 47-jarige molenaar afkomstig uit de Oude Zijp. Hij was waarschijnlijk niet getrouwd. Na het overlijden van zijn broer Jan en diens vrouw was hij voogd over diens kinderen. Hij koopt samen met ene Cornelis Pietersz de meelmolen van Winkel. Vermoedelijk wordt hier Cornelis Pzn Tolhuijs bedoeld. 5 Cornelis Pietersz Tol(huijs) 1740 5.1 Omschrijving Cornelis wordt vermeld als meelmolenaar te Warmenhuizen als hij zijn voorgenomen huwelijk met Anne Jansd Hilles op 26 februari 1719 in de Zuid Zijp aangeeft. Hij is dan waarschijnlijk molenaar op de meelmolen van Hillebrand Pietersz Hilles. Of hij dan ook al eigenaar is moet nog worden uitgezocht. Anne Jansd is een dochter van Jan Pietersz Hilles, molenaar te Spanbroek, wonende te Opmeer. Jan koopt op 9 augustus 1709 de meelmolen in de "Bogt" te Zijpe van Mies Ariensz voor de prijs van 9000 gulden. Jan is een broer van Hillebrant en is getrouwd met Neeltje Hensbergh. Kinderen: Griet, Anne en Pieter. Hij hertrouwt na overlijden van Neeltje met Trijn Ariensd, een weduwe uit Schagen. Cornelis en Anne krijgen acht kinderen. Alle kinderen staan vermeld in de doopregisters van de gereformeerde kerk van Warmenhuizen behalve de oudste dochter Hilletje. Het kan dus zijn dat ze eerst op de molen van Anne's vader in de "Bogt" van de Zijpe hebben gewoond. De namen van de kinderen zijn: Hilletje, Pieter, Jan, Neeltje, Wijntje, Guurtje, Antje en Hillebrant. Cornelis is in ieder geval wèl eigenaar als hij in 1738 duizend gulden leent van Willem Gerritsz Sevenhuijsen met als onderpand de molen met het huis,erf en werf daarbij. Cornelis wordt een aantal keren gekozen tot schepen van Warmenhuizen. Bijvoorbeeld van Paas 1727 tot Paas 1728 en van Paas 1736 tot Paas 1737. Op 1 mei 1740 komt Cornelis te overlijden. Zijn oudste dochter Hilletje trouwt 29 april 1742 met Jacob Geus, een zoon van Cornelis Geus, meelmolenaar in Sint Maarten. Hiltje en Jacob komen dan op de meelmolen in de Zijpe te wonen. 6 Pieter Cornelisz Tol 1722 - 1807 6.1 Omschrijving Gedoopt 12 juli 1722 te Warmenhuizen. Pieter komt als oudste zoon na het overlijden van zijn vader als molenaar op de meelmolen. Bij het overlijden van Cornelis in 1740 is Pieter pas achttien jaar, dus moeder Anne zal de eerste jaren de zaken wel hebben waargenomen. De tweede zoon Jan gaat naar de Zijper meelmolen en lost daar zuster Hilletje af als die met haar man Jacob de Geus naar de molen van Sint Maarten gaat. Jan trouwt met Aegtje Cornelisd Wognum, een zuster van Pieters vrouw Antje. Zij overlijdt kort na de geboorte van hun eerste kind evenals dit kind. In 1748 hertrouwt Jan met Maartje Bregman. Ze hebben een dochter Antje. Deze trouwt met Cornelis Wit. Pieter trouwt in 1756 op zesendertig jarige leeftijd met Antje Cornelisd Wognum. Even tevoren op 14 februari 1756 heeft hij samen met broer Jan de "geregte" helft van de korenmolen met huis, erf en grond gekocht van de erfgenamen van Simon Somer en Dieuwertje Reijersd Elis, overleden te Binnenwijzend. Deze molen is dan ook geheel in handen van de familie Tol gekomen. li

Zicht op Haringcarspel | 2000 | | pagina 13