Niet alleen voor medische doeleinden, maar dus ook als middel om zich te beschilderen waren zigeunerplanten in zwang, zoals uit het citaat hierboven blijkt. Het zwarte stuifmeel van lelies b.v. bracht een schrikeffect teweeg, gesmeerd op de toch al vaak donkere huid van de waarschijnlijk oorspronkelijk uit India afkomstige zigeuners (Mr. J. Dirks, Utrecht 1850) Wat dat betreft is de Dotterbloem (Dooierbloem, Caltha palustrus) ook een bekend verfmiddel voor bedelaars geweest om met een ziekelijk gele gelaatskleur het medelijden van de mensen op te wekken. Zouden punkers en anderen die schilderkunst om dezelfde redenen van hen hebben afgekeken? Heiloo, 7 augustus 1999, Ger Kalverdijk Bronnen o.a.: "Koedijk, meer dan 4 eeuwen water- en veldnamen", door J.P.Geus (Uitgave C.O.O.G., 1996) "De bodemkartering van het Geestmerambacht", door Ir. P. du Burck (Stiboka, Wageningen. 1957) "Landerijen met het bestanddeel 'Honger"', door Prof. Dr.C.H.Edelman c.s.(Booren Spade IV, 1949) 'Woordenboek der Nederlandse volksnamen voor planten", door H. Heukels (1904) herziening 1987. "Geschiedk. Onderzoekingen naar het verblijf der Heidens of Egyptiers in de Noordelijke Nederlanden". "Plantwaardigheden", door Yvonne Siegel, Ger Kalverdijk e.a. (Uitg. I.V.N., Nrd. Kennemerland 1995) SUMMIER VERSLAG ENGELSE INVAL (1799) De nog jonge Alkmaarsche Courant schrijft op maandag 2 September 1799: Gepasseerde dinsdag, vroeg in de morgen, kondigde het aanhoudende gebulder van het geschut van den kant van Den Helder dat er ene affaire plaats had. Omstreeks Callandsoog en Huisduinen is door de Engelschen, onder dekking van geschut hunner schepen, eene landing ondernomen. Donderdag en vrijdag was het stil. Een aantal gekwetsten werd hier te Alkmaar binnen gebracht. Het scheen of beide legers op versterking wachten. Des avonds trok alhier te Alkmaar De Franse infanterie binnen. Volgens lopende geruchten zullen morgen de Bataafse en Franse Troepen voorwaarts rukken." Als de steek oorlogsgbied wordt, dorpen als Schoorl, Groet, Warmenhuizen en Bergen worden geplunderd en in brand gestoken, er honderden doden vallen en duizenden krijgsgevangen worden gemaakt, verandert er niets aan de krant, nog op blocnoteformaat. Geen extra editie, geen overzicht van het slagveld in kaart of prent. Gewoon een kort verslagje van de strijd. MARSVAARDIG De krant van 16 September 1799:"Eergisteren kregen de alhier gelegerde militairen order zich marsvaardig te maken. Reeds vroeg hoorden wij hier gistermorgen de kanonnen bulderen. Een week later staat erboven een ingezonden mededeling met de kop: "Het 7 de jaar der Fransche Republiek". En verder: "Burgers, Directeurs Zints de actie aan de Slaperdijk waren de Engelschen in hunne verschansingen in de Zijpe gebleven, zonder iets te durven ondernemen doch door 14000 Russen versterkt hebben zij heden een Hevige aanval op de linie gedaan. In den beginnen zijn de Russen in Bergen en Schoorldam doorgedrongen. De divisie van onze generaal Daandels heeft een beweging naar links gemaakt en heeft zich geheel ten onze voordele beslist. Wij hebben meer dan 2000 krijgsgevangenen en het verlies van den Vijand aan doden beloopt 3000. Wij hebben 25 stukken kanon en vijf vaandels gewonnen. Men zegt dat de Engelse generaal Knox gesneuveld zou zijn. Het gevegt duurde van 's morgens vijf uur tot 's middags vier uur. De Engelsen en Russen hebben buitensporigheden gepleegd in de dorpen. Landlieden zijn met hun vrouwen en kinderen in hun huizen vermoord en verbrand. De Engelschen hebben zich bijzonder door hun Wreedheid onderscheiden" Republikeinsche Groet. Generaal en chef Brune. 30

Zicht op Haringcarspel | 1999 | | pagina 32