Van de oorspronkelijke bestuurders kan worden vermeld dat Cees Rokebrand in 1964 door zijn benoeming als Hoofd van de Adelbertusschool in Alkmaar zijn functie neerlegde. Mej. Nannes overleed in 1965, Mevr. Pronk-Groot woont nog in het St. Josefpark en Jaap Beemsterboer trad in 1981 af als voorzitter. Het Vormingswerk Jong Volwassenen heeft niet lang kunnen profiteren van het nieuwe clubgebouw. De Gemeente Harenkarspel heeft het pand weggekocht omdat het uitbreidingsplan Tuitjenhom- Oost een nieuwe ontsluiting moest hebben. Zoals gezegd, er loopt nu een weg. Het VJV kreeg de voormalige kleuterschool aan de Bladstraat aangeboden en verzorgt van daar uit het cursusaanbod. Onder andere door de emancipatie-beweging zijn er Moedermavo's, open-school-projecten en VOS-groepen (Vrouwen Oriënteren zich op de Samenleving) ontstaan. Er worden nu ook alfabetiserings-cursussen en Ouders Op Herhaling gegeven. Ons vormingscentrum De Noordkop behoort zoals gezegd tot de eerste VJV's die van het Ministerie van Onderwijs en Wetenschappen de leeftijdsgrens mochten laten vallen en is daarmee voorloper in de richting van de volwasseneneducatie. Vanaf 1987 noemtDe Noordkop zich dan ook een instelling voor Vorming en Onderwijs aan Volwassenen. Het belang van tweede-kans-onderwijs wordt steeds meer ingezien. De Rijksregeling Basiseducatie werd in 1985 door de Tweede Kamer aangenomen. Als gevolg hiervan worden de cursussen die hieronder vallen nu in Schagen uitgevoerd. "De Noordkop" is nu een educatief centrum van de gemeente Harenkarspel. In de afgelopen 40 jaar is er veel veranderd en "De Noordkop" is daarin meegegaan. Een aantal zaken bleef overeind: de activiteiten zijn laagdrempelig, praktisch en dicht bij huis. Er is een breed aanbod van cursussen voor de algemene ontwikkeling, voor emancipatie, voor mannen en vrouwenen en voor de ontwikkeling van de creativiteit. Om een voorbeeld te noemen, in de afgelopen tijd hebben zo"n 750 cursisten een computercursus gevolgd. Diezelfde computer wordt steeds meer gebruikt bij de overige lessen, met name voor de talen. Charles van der Mark is de huidige coördinator en het raadslid Piet van Straaten was als bestuurder zijn voornaamste klankbord. Mater Amabilis is verleden tijd, daar hebben we vrede mee, maar het Vormingswerk staat nu ten dienste van de hele gemeenschap. Zo is het goed. Tuitjenhom, juni 1999. Jaap Beemsterboer. RIET Er zijn veel rietvelden geweest, waarvan de opbrengst aan riet en geld nog iets van de armoede verlichtte. De polderomslag voor rietlanden was geringer dan voor bouw-en weiland, zodat hier een mogelijkheid was in tijden van armoede enigszins aan de zware lasten te ontkomen. Riet werd behalve voor dakbedekking, als strooisel in de stallen en als dekking op de wegen, ook als brandstof gebruikt. De rietzoden werden bij duizenden afgestoken, gedroogd en als 'schokken" aan minvermogende verkocht, alles verleden tijd. In de vorige uitgave van "Zicht op Haringkarspel" was een artikel opgenomen over de riet Greb. In het boekwerk van en over de fam. Hoogeboom kwam ik het volgende tegen: Vercogt aan Klaas Bros wonende te Schoorldam, een stukje rietland gelegen in de rietgreb alhier, groot 208 roeden, belend Jan Keizer ten noorden en Westen genaamt Blomman. Koop f 8. 0. 0 XL Penn. f 0. 4. 0 Solvit 1/10 verh. f 0. 0. 8 16

Zicht op Haringcarspel | 1999 | | pagina 18