aannam. Jan vertelde dat hij een gunstig park had, nr. 24, vlak bij het Dijkstalder wiel. Dat park had aan twee kanten een kluft. Tot in de jaren vijftig heeft hij dit park nog gehad. Het laatste jaar heeft hij het nog laten maaien door Jan Limmen uit Schagen. Met twee paarden voor de maaimachine wist hij zelfs de steilste gedeelten te maaien, een waar kunststuk. In de vijftiger jaren was er geen belangstelling meer voor een park en ook was er niemand meer die de dijk nog wilde maaien, dus bleef alles onverpacht en werd het een wildernis. Het hoogheemraad heeft het nog een paar jaar met motormaaiers geprobeerd Maar daarvan is men spoedig teruggekomen. De dijk werd afgehekt en nu zorgen schapen voor het onderhoud. NB. Na 1937 geschiedde de verpachting niet meer door de Gem. St Maarten maar deed het Hoogheemraad het in eigen beheer. Gegevens uit het secretarie archief van de gem. St. Maarten, in het regionaal archief te Alkmaar. Het oudste in dit archief aanwezige procesverbaal van verpachting stamt uit 1841het gaat als volgt: Heden den 7en april 1841 hebben wij Coert Hendrik Smit, Burgemeester, Willem Neefkes en Jan Stammis, Assessoren der gemeente St. Maarten in tegenwoordeigheid van Pieter Tray, bode en Arien Neefkes, veldwachter als getuigen ons vervoegd in de herberg aldaar teneinde te verpachten het hooggewas van den Westfriesezeedijk van het Geestmerambacht vanaf de nummers 2 tot en met 38 op de navolgende conditiën zoals: het gewas zal voor den 15en july gemaaid moeten zijn en het is verboden om koeien, schapen of paarden op de dijk te weiden enz. enz. De pachters zijn in dat jaar 1841: Jan Kooy arbeider te Krabbendam Manus Kaptein, turfschipper te Krabbendam Jacob Tray, arbeider te Eenigenburg Klaas Hessin, Comelis Bleeker Simon Kos Jan Bleeker, landman te Kalverdijk Pieter Bood, Arbeider te Eenigenburg Klaas Braak St. Maarten Jacob Zutt Eenigenburg Gerrit Witt, verver St. Maarten Jan Groet, arbeider te St. Maarten Pieter Blom, hoefsmid te St. Maarten Arien Neefkes, veldwachter te St. Maarten Jan Biesboer, Kastelein te St. Maarten. Pieter Heyblok, broodbakker te St. Maarten Comelis Neefkes, Winkelier te St. Maarten De totale opbrengst van alle parken bedroeg fl. 345, - Uit de akten blijkt dat het niet alleen boeren en arbeiders waren die als pachters optraden maar ook middenstanders en ambachtslieden, bijvoorbeeld: 1864 Klaas Kroon Veldwachter St. Maarten 1868 Arien Koster Rietdekker Schagen Jan Wit Slagter Schagen 1885 Meijert Koster Muziekant St. Maarten Lourens Zwakman Rietdekker St. Maarten 1886 Comelis de Geus Kastelein Warmenhuizen Tobias Koordes Watermolenaar St. Maarten Dirk Wildeboer Watermolenaar Zijpe 1896 Klaas Biesboer Slager St. Maarten nrs: 2-6-9-10 7-8-21-23 11-12-13-23 15-16-18-19 22-25 28-29 31-31-32 34-36 25 ,V~>

Zicht op Haringcarspel | 1999 | | pagina 29