10 September 1915 Vrijdag Nog steeds oorlog, maar Goddank, Nederland blijft gespaard. Waar heeft het dat aan verdiend? Is het soms om de liefdadigheid jegens de Belgen, of om de vele gebeden die dagelijks opstijgen tot den God van barmhartigheid? Is ons land werkelijk zóóveel beter als de oorlogvoerende landen? Wij weten het niet, God weet het en Hem bedanken wij er voor, dat wij tot nu toe, van de oorlog en haar gevolgen zijn gespaard gebleven. Het oorlogsjaar is hier voor vele een voorspoedig jaar geweest. Alle producten zijn even duur, maar wat moet dat worden met de arme menschen in de groote steden. Het is maar te hopen dat er spoedig weder vrede komt onder alle volkeren. 3 October 1915 Zondag Woensdagavond 17 September hebben wij een zeer aardige jaarvergadering gehouden in het lokaal van den heer D. Reinders, van het Liefdewerk Oud Papier. De opkomst was best en uit het verslag bleek dat wij steeds vooruit gaan in aantal leden en in de hoeveelheid KG. oud papier. De Zeereerwaarde Heer Pastoor is daarvan wel de grootste medewerker geweest, door dat hij iedere 1ste Zondag van de maand vanaf de preekstoel aankondigde dat het oud papier in de loop van de week zou worden afgehaald. Alzoo ziet men, dat men met een beetje medewerking van een ieder, er op een dorp ook nog wel iets is tot stand te brengen. Gisteravond is mijn jongste broeder Nico zoo ernstig ziek geworden, zoodat hij moest voorzien worden van de H.H.Sacramenten. Geve God dat hij voor ons moge genezen indien het tot zijn zaligheid strekt. 6 December 1915 Maandag Heden is het 9 weken geleden, dat mijn broeder Nico, naar het St. Elisabethgesticht te Alkmaar vervoerd werd en nu zijn wij tenminste zoover gevorderd dat hij weer alles gebruiken mag en nu weer in kracht en dikte toeneemt. Wat heeft die arme jongen een pijnen geleden, zoo zelfs dat hij, nu vier weken geleden, niets meer was als een geraamte, zodat wij allen dachten dat hij sterven zoude. Maar Goddank hij is er weer boven op en nu hopen wij dat hij na enige weken weer naar huis toe kan. Voor 14 dagen geleden ben ik benoemd als 1ste stoker aan de gasfabriek te Kerkrade (Limburg) en zoo gauw als er hier een andere stoker benoemd is, kan ik er in dienst treden. Het is wel een eind weg van de familie, maar ik verbeter er kolossaal door, f 15 per week en 3 ploegen stelsel. Het zal mij benieuwen hoe het mij daar zal bevallen. 14 December 1915 Dinsdag Vanmorgen ben ik naar Kalverdijk geweest om eens te zien hoe of het met Oom Dirk gaat, hij is de vorige week Maandag voorzien van de laatste H.H.Sacramenten zijn toestand was zoowat aldoor nog hetzelfde, steeds buiten kennis en alles door elkaar praten. Mijn moeder was er ook en dat trof heel mooi, daar zij heden haar 63ste verjaardag herdacht. Altijd is zij nog even vlug en sterk en werken kan zij als een jonge meid. Geve God, dat zij nog vele jaren in gezondheid mag doorbrengen. Nog een paar dagen en ik ga Warmenhuizen, dat mij lief geworden is, verlaten, om in een geheel vreemde omgeving te werken en te leven. 9 April 1916 Zondag Nadat ik van Warmenhuizen vertrokken ben, en eerst een paar dagen bij moeder thuis ben geweest, ging ik 24 December op reis naar Kerkrade, des 's morgens met de trein van 7.20 en arriveerde daar om half één. Nadat ik mij voorgesteld had aan den directeur en den fabrieksbaas heb ik den geheele fabriek bezichtigd en ben toen met één van de stokers er op uitgegaan om een kosthuis te zoeken. Maar dat ging niet best, alle bezet en mirakel duur, bij één kon ik in de kost komen voor f 1,50 per dag zonder wasschen en naaien en dan nog slapen bij een vreemde man, nu daar moest ik niets van hebben en heb daarom dan ook rechts omkeert gemaakt naar Amsterdam en kwam daar 's avonds om half twaalf aan, zonder geld en werk. sstas «SSsssV WSBÊSSSSSUSBBSÊSISÊiiBtSiBÊÊÊBS^ÊÊÉSÊilÉS6SSSÊÊdBÈti 23 tggm

Zicht op Haringcarspel | 1999 | | pagina 27