1 October 1914 Donderdag Gistermorgen ben ik naar Heilo geweest te bedevaart. Om 10 uur ongeveer kwam de bedevaart uit Beverwijk aan en begon de hoogmis en des avonds om 4 ur ben ik op den terugreis gegaan want ik moest om 6 uur weder aan de fabriek zijn. Wat is het een heerlijke dag geweest. Daar leert men bidden met vertrouwen. Wat is daar veel gebeden tot Maria, de Troosteres in den nood, om Hare voorspraak bij Hare Zoon aan te wenden om de vrede te verkrijgen onder alle volkeren. Daar ziet en hoort men bidden en zingen met een overtuiging, die men elders niet zoo aantreft en dat alles ter eere voor Maria ter Nood. Vast vertrouwende dat zij, alle intentie's, die Haar daar gevraagd zijn, bij Haar Zoon voor ons zal bepleiten, zoo gingen wij huiswaarts. 12 October 1914 Maandag De vorige week Maandag hebben wij hier te Warmenhuizen een afdeeling gesticht van het 'Liefdewerk Oud Papier". Wij zijn begonnen met 15 werkende leden. Na de verkiezing van drie bestuursleden zijn de functies onerling verdeeld als volgt; Voorzitter R.J. van Duin Secretaris J. de Nijs Az. Penningmeester Amb. Groot Van deze week zullen wij voor het eerst het papier ophalen, hopende dat wij veel succes zullen hebben en dat het een vereeniging is die jaren en jaren zal blijven bestaan. Het dorp is verdeeld in 6 wijken zodat het gemakkelijk is bij tehouden en het papier wordt om de twee maanden opgehaald. 22 Januari 1915 Vrijdag Met wat zal ik beginnen, nadat ik in geen drie en een halve maand iets aangetekend hebt? Met den Oorlog? Welnu, zoals het in October was, is het nu nog, alhoewel er dagelijks honderden menschen omkomen door ellende en uitputting, stinkgassen en kanonnen. Terwijl er over de geheele wereld allen dagen gebeden opstijgen voor de vrede, is er tot nu toe nog geen eind aan te zien hoelang het nog duurt, eerdat de verschillende mogendheden in zullen zien dat deze oorlogen tot niets anders uitloopen als algeheele uitputting en massa menschenmoord. Ach, God verhoor toch het gebed van U Kerk "Dona nobis pacem". 21 April 1915 Woensdag Eindelijk zal ik weer eens een paar aantekeningen maken. Gedurende 4 weken heb ik nu al de nachtdienst, omdat het kindje van mijn collega is overleden en hij nu liever 's nachts thuis is bij zijn vrouw. De nieuwe stokerswoningen zijn nu spoedig klaar, de volgende week gaat mijn collega, F. Slagter, er al in wonen, was het met mij ook maar het geval, maar ik ben altijd nog zonder meisje, want met dat meisje van Kalverdijk heb ik afgedaan omdat zij te veel met mij verschilde in jaren en toch heb ik er wel spijt van, want het is een goede en degelijke vrouw. Maar afijn, maar weer hopen en bidden. De St. Josephvereeniging gaf één week voor de vasten een uitvoering bij C. de Geus in de Kolfbaan. Toen de uitvoering ongeveer ten einde was, heb ik een toespraak gehouden, waarin ik ongeveer vroeg; waarom er nu_geen dansen na was, nudat wij hier allen Katholieken waren en zodoende het bezwaar opgeheven was van een gemengd bal, alwaar de zeereerwaarde Heeren Pastoor en Pater zoo herhaaldelijk voor gewaarschuwd hebben. Wat een applaus van de jongelui maar De volgende morgen was Van Duin in opspraak in 't geheele dorp en er was geen grooter ergernisgever dan hij. Nu wilde ik ook zeergaarne dat ik het maar niet gezegd had, niet om het oordeel der menschen, maar het was er daar de plaats niet voor omdat ter sprake te brengen. Aan Pastoor en den Pater heb ik vergeving gevraagd en gekregen. 21

Zicht op Haringcarspel | 1999 | | pagina 25