Welnu ik wachte niet totdat ik de eerste klap kreeg en zoo was het al spoedig aanpakken geblazen. Hij ziet er heel mooi uit in zijn gezicht en ik ben er erg goed afgekomen alhoewel ik onder gelegen heb. Nu wil hij mij laten vervolgen omdat ik gezegd heb in bijzijn van veel volk, dat hij een moordenaar is. Welnu laat hem zijn gang gaan. 24 Juni 1914 Woensdag Alweer een jaartje ouder, maar nu hebben wij een gezellige avond gehad in mijn kosthuis, dat is heel wat mooier als dat ik zeevarende was, dan gaat zoiets allemaal ongemerkt voorbij. Van deze week is mijn patroon, den heer W. Roos, in Huizen benoemd en de 1ste fitter Slager ook, dus dat zal wel een verandering geven. Het spijt ons erg dat de directeur weggaat, want het was een heel beste man voor het personeel en de dorpsgenoten. Mijn zuster Mina is nog steeds in het ziekenhuis in Haarlem en zij teert zoo maar weg. Ik ben sinds een week of vijf aan het colperteeren met de 'Voorhoede' en heb er reusachtig succes mede. 4 Augustus 1914 Dinsdag Voor ongeveer 14 dagen terug, ben ik er mede geëindigd met de 'Voorhoede', omdat de meeste mannen nu 's avonds niet thuis zijn, daar zij dan nog eens een paar uurtjes op hun eigen bouwtje gaan arbeiden, maar van de winter dan zal ik het nog maar eens proberen want het is min erg meegevallen, ik had het nooit gedacht om van de ong. 60 huisgezinnen die ik bezocht heb, er 26 te krijgen als abonné. Het is nu een vreeselijke benauwde tijd die wij doormaken, want er is zoowat overal oorlog. Oostenrijk tegen Servië, Duitschland tegen Rusland, Frankrijk en België. Zaterdag 1 Augustus heeft ons land ook het geheele leger en de vloot gemobiliseerd, tot zelfs de landweer moest opkomen en daar was mijn kostbaas ook bij. Wat een toestand in al die huisgezinnen, waar de kostwinners van in dienst moesten en dat in zóón toestand, want ieder oogenblik verwachten ze dat ons land er ook in betrokken raakt. Vandaag onvingen de lichtingen van 1914 en '15 een schrijven dat zij zich klaar moesten houden om op te komen. Wat moet er uit groeien? Niets anders als ellende en armoede. Geve God dat het spoedig tot vrede kome, dit is de wensch en het gebed, dat dezer dagen opstijgd tot de goede God, die de wereld deze ramp toezend om tot inkeer te komen en het volk, wat van Hem was afgekeerd, door zulke slagen als deze oorlog met zich medebrengt te laten zien dat er ook een rechtvaardige God is, die straft wanneer en waar het Hem belieft. Hoe dikwijls vragen wij ons niet af, hoe of het mogelijk is, dat God dit of dat zoo maar toelaat? Zooals het menschdom nu de laatste tijd ook leefde, was het God geklaagd, het eenigste en het hoogste wat zij najaagt is genot, goed en geld en op wat voor manier dit te verkrijgen was, dat kwam er niet opaan. Daarom geloof ik vast dat God ons eens op een zware proef wil stellen om zoo weer terug te keeren tot Hem, want er is geen beter middel om de mensch tot nadenken te brengen als lijden en tegenspoed en daarom is het te hopen dat deze oorlog tenminste deze vruchten mag voortbrengen dat de geheele menschheid nader tot God moge komen. Dat geve God. 28 September Maandag Hedenavond om 6 uur ben ik weer moeten beginnen met de nachtdienst, het is wel weer een beetje vreemd om zóón geheelen nacht alleen aan de fabriek te zijn en het stormt zoo verschrikkelijk, zoodat men haast niet buiten durft te komen. Den Heer Rijpma, onze directeur is heden gearriveerd en den Heer Roos gaat den 1ste October weg. Van het Oorlogstooneel hoort men niet veel bizonders, de vorige week zijn er drie Engelsche schepen in de grond geboord door een Duitsche onderzeeër, er zijn ongeveer 1800 slachtoffers en de overige zijn opgepikt door de Hollandsche schepen 'Flora' en 'Titan', en binnen gebracht in IJmuiden en de Hoek van Holland. Deze zeelieden gaan alle weer terug naar Engeland en zijn dus niet zoo gelukkig als die Duitschers en Belgen, die geïnterneerd zijn. 20

Zicht op Haringcarspel | 1999 | | pagina 24