UIT HET DAGBOEK VAN RIJKWAARD JOHANNES VAN DUIN Rijkwaard Johannes van Duin geboren 24 juni 1885 te Amsterdam, overleden 20 juni 1975 te Enkhuizen. Als jongeman trok hij naar de grote vaart alwaar hij begonnen is met het bijhouden van een dagboek. Hij omschrijft daarin zijn reizen naar Indië en Zuid Amerika. Het onderstaande beschrijft zijn leven in Warmenhuizen, juli 1913 tot april 1916. Na Warmenhuizen en het mislukte avontuur in Limburg komt hij op de gasfabriek te Bovenkarspel. In 1917 treedt hij aldaar in het huwelijk met Brechtje Deen. Uit dit huwelijk worden 3 jongens en 7 meisjes geboren. Na de fusie van de gasfabriek van Bovenkarspel met die van Enkhuizen verhuist Van Duin met zijn gezin naar Enkhuizen om daar op die gasfabriek zijn bestaan voort te zetten. Met dank aan zijn dochter Mevrouw Van der Gulik - van Duin Klaas Westra 23 Juli 1913 Woensdag Zondag 6 Juli 's nachts om 1 uur lag het S.S. "Gooiland" vast aan de wal. In IJmuiden vernam ik al spoedig dat de Rechtsche Partijen het verloren hebben met de verkiezingen. Maandags ben ik derekt aan het werk gegaan voor de Gemeenteraards verkiezing in distrikt VIII en ben bezig gebleven tot na de herstemming de vorige week Donderdag. Zaterdag j.l. ben ik eens naar Warmenhuizen geweest en heb toen de directeur van de Gasfabriek persoonlijk gesproken met dat succes dat ik half Augustus in dienst kan komen en nu ben ik vanmorgen voorgoed vertrokken van Amsterdam om tot half Augustus werkzaam te zijn bij mijn zwager te Warmenhuizen. 9 September 1913 Dinsdag Daar ik bij mijn zwager slechts voor de kost werkte en ik al spoedig als grondwerker voor de Bouwmaatschappij aan het werk kon komen voor f 2 - per dag, zoo nam ik dit met graagt aan, want dat valt niet mee om den geheelen dag op de akker te werken als men het niet gewoon is en dan enkel voor de kost. Maar afijn nu ben ik voorgoed aan de Gasfabriek met één proefjaar tegen een loon van f 11- per week. Eindelijk heb ik dan toch verkregen waar ik zoo naar verlangde en zoo dikwijls voor gebidt hebt. Het is nu maar te hopen dat ik het werk volbrengen kan, maar daar ben ik niet zoo bang voor. Mijn Moeder had beloofd dat zij ook hier kwam wonen als ik geplaatst werd, maar nu wil zij niet, dus blijf ik bij mijn zuster in de kost. Gistermorgen heeft zij weder bloed opgegeven en nu is zij weder erg ziek. 13 Maart 1914 Vrijdag Sinds half December ben ik niet meer bij mijn zuster en zwager in de kost, maar bij G. de Moei, vlak bij de Gasfabriek en het bevalt er min uitstekend. De meeste drukte aan de Gasfabriek is nu zoowat achter de rug, want het gas verbruik wordt alle dagen minder. Vannacht om vijf uur hadden wij de eerste 100.000 m3 gas gemaakt en dat in nog geen jaar tijd en nu kregen de stokers ieder een gratificatie van f 2,50, dat viel mij erg mee. Mijn loon is nu f 12.- en gedurende de wintermaanden één mud cokes per week. Van deze winter heb ik dansen geleerd, want anders heeft men hier niets aan zijn leven als men niet dansen kan, want bij elkek gelegenheid is hier dansen de hoofdzaak. Mijn zuster Mina is nu drie weken geleden opgenomen in de 'Mariastichting' te Haarlem. 31 Maart 1914 Dinsdag De vorige week Dinsdagavond ben ik en mijn broeder Nico eens naar mijn zwager Gerbrand Zoon geweest en hebben hem eens ter verantwoording geroepen aangaande een brief die hij geschreven had naar mijn Moeder en haar daar in uitgemaakt heeft voor al wat leelijk is. Wij hebben het vuur zoo heet aan zijn voeten gelegd, maar hij durfde ons niet eens uit zijn eigen huis te jagen. De volgende middag om één uur stond hij mij op te wachten en wilde met mij vechten daar ik nu alleen was. 19

Zicht op Haringcarspel | 1999 | | pagina 23