HET MOLENHUIS Voor de meeste Warmenhuizenaars op leeftijd is het een gegeven dat dit huis bij de plaats hoort. Al zullen er nog maar weinigen zijn die de molen, waaraan het huis of beter de boerderij zijn naam te danken heeft, hebben gekend. Voorheen stonden molen en boerderij een paar honderd meter van het dorp. Nu staat de boerderij, een gewone Noordhollandse stolp, wat ingebouwd in de nieuwbouw ten oosten van de Sportlaan. Maar wat een historie herbergt zo'n gebouw, vooral als het zo keurig vermeldt staat op papier, maar mooier nog als het door Roel Zutt en z'n moeder Mevr. Zutt-Wester verteld en getoond wordt. Veel te veel om in dit korte bestek te publiceren, daarom hebben we besloten om in het volgende blad uitgebreid terug te komen op de molen en het huis. Amateur archeoloog Roel heeft een schat aan gegevens opgegraven rond de plek waar vroeger de molen stond t.w. schalen, borden, kannetjes, gespen enz. indrukwekkend. Nu wat summiere gegevens over molen en huis. In 1563 geeft de Heer van Warmenhuizen en Harenkarspel eeuwig durend erfpacht aan de kerkmeesters van deze plaatsen over de molen, die staat ten noord-oosten van de Ursula kerk en bereikbaar is via een pad vanaf de Oostwal (dit is nu de Dergmeerweg Een 10-tal jaren later waait de molen om, maar wordt weer opgebouwd. De boerderij bleef staan. In 1717 koopt Hillebrand Pieters zn de molen en boerderij voor 6000! gulden, terwijl Reijer Pieters zn. Molenaar, molen en boerderij in 1687 kocht voor 3200 gulden. Nogal een verschil. De molen is op 17 maart 1927 op een vrijdagavond verbrand en later helemaal afgebroken, de boerderij bleef gelukkig gespaard. Het zou toch prachtig geweest zijn als beiden nu nog op de hoek van de Sportlaan zouden staan. De boerderij is in de loop der jaren verbouwd en opgeknapt, van binnen is niet zo veel meer wat aan vroeger doet denken. Opgemerkt is al dat door dhr. Zutt veel is opgegraven in en om het huis en de plek waar vroeger de molen stond. Een grote hoeveelheid van dit materiaal staat opgeslagen op de vroegere koegang, kisten met scherven en kasten met de meest uit een lopende voorwerpen. De foto toont de boerderij van nu aan de zuid- en oostkant. Aan deze oostzijde liep voor de verkaveling de Molensloot. Even ten noorden van de boerderij had de vissersfamilie v.d. Molen hun viskaren in het water staan. Houten kisten met gaten, waarin de gevangen vis onder water bewaard werd. Historie 18

Zicht op Haringcarspel | 1999 | | pagina 22