SCHUITJE VAREN, THEETJE DRINKEN, VAREN WE NAAR DE OVERTOOM? Door eeri historische foto van het z.g. Bangerter Rad, de overtoom bij Blokker, werd schrijver dezes als Groene Loper-inspreker, geïnspireerd aan te dringen op het doen nabouwen van zo'n overtoom naast de Twuyvermolen bij de Dijkstalweg te St.Pancras. In de Nieuwsbrief nr. 9 van stichting Langedijk Waterrijk wordt deze door Kees Bakker van St. Coog beschikbaar gestelde foto op blz. 20 onjuist verantwoord; het is dus niet een afbeelding van de overhaal bij Avenhorn. Het woord overhaal betekent ook overzetveer, dus kan men beter het woord overtoom gebruiken, zoals in de Historische Atlas van ca. 1900 ook het geval is. Het leek me wel aardig, om nu tevens iets te vertellen over de geschiedenis van dit vrijwel vergeten, maar toch zo interessante middel om schepen van het ene water in het andere (vaak met een ander waterpeil) te brengen. Men kan de in Nederland acht eeuwenoude overhaal als voorganger van de schutsluis beschouwen. De laatste heeft de eerste bijna geheel verdrongen, ondanks de bezwaren, die b.v. het waterschap Rijnland tegen sluizen uitte (dijkverzwakking, waterverlies, duurdere aanleg, onderhoud en bediening) Deze bezwaren hebben de aanleg, vooral van kleine schutsluizen of verlaten, zoals die vaak werden genoemd, ook in Noord- Holland lang tegengehouden. Hoe zag zo'n overtoom er uit? Een overtoom (ook overhaal, overslag, windas, wendel of wijndel genoemd) bestond uit sleephellingen aan beide zijden van een dam of dijk, waar vooral kleinere schepen soms onbelast, maar ook wel met b.v. groente of zuivel, overheen werden getrokken (vgl. toom=teugel, waaraan men trekkend stuurt) Dat gebeurde d.m.v. een windas (wendel, wijndel) of kaapstaander. De overtoom en ophaalbrug te Avenhorn, 1729 De overtoom in Avenhorn, aan het einde van de trekvaart was lange tijd een belangrijke schakel in het scheepvaartverkeer tussen Hoorn en de Beemster. Omdat de waterkering in Avenhorn ook als weg in gebruik was, heeft men de overtoom hier terzijde van de waterkering gebouwd en in de weg een ophaalbrug gelegd. Op deze afbeelding ligt de Beemster links en de Westerkogge rechts. 7

Zicht op Haringcarspel | 1998 | | pagina 9