AKTIVITEITEN Op verzoek van een aantal leden brengen we op dinsdag 8 december weer een bezoek aan de kaarsenmakerij van de abdij te Egmond. Deze keer is er geen rondleiding door de abdij. Er is een prachtige expositie ingericht van kerststallen, welke zeker het bekijken waard is. Dit is weer een schitterende gelegenheid om voor de komende feestdagen een paar mooie kaarsen aan te schaffen. De kosten bedragen f 5,00 inclusief koffie met koek. Aanmelden kan bij Pauline Stolk, tel. 0224-551391 tot 6 december. Op 23 januari 1999 organiseren wij in samenwerking met de Coog (dat zijn de mensen die zoveel mogelijk proberen te achterhalen hoe men in het Geestmerambacht leefde en werkte en die ook de akkernamen van voorheen proberen te achterhalen) een middag in het Dorpshuis te Warmenhuizen. Voor de pauze is er een lezing door Ger Kalverdijk over het Geestmerambacht, na de pauze zijn er Westfriese voordrachten door de dames Hemmer en Smit. Dit belooft een prachtige middag te worden. De aanvang is 14.00 uur en de toegang voor leden is gratis, niet leden betalen f 5,00. DE PAARL-HOEVE Een boerderij, maar niet het model van een Westfriese stolp en toch de achterzijde, het deel waar het vee stond en het voer werd bewaard, heeft onmiskenbaar het stolpmodel Dit langhuis stolpmodel heeft misschien een beetje een Friese inslag, vooral omdat ook de huidige bewoner een onmiskenbaar Friese naam heeft t.w. Klaas Westra. De naam van dit huis is de Paarl-hoeve en alles blijkt heel erg Westfries te zijn. De hoeve staat in Krabbendam en getuige de grote steen in de voorgevel is de hoeve gebouwd in 1901 door Klaas Paarlberg. De stolp kon 31 koeien bergen, welke op de z.g. Zuid- Hollandse manier met hun kop naar de binnenzijde van de stal stonden. 31 Stuks vee was in die jaren heel veel. Er was ook ruimte voor jongvee en een flinke paardenstal. Binnen was een grote waterput waar het dakwater in opgevangen werd. De grote dorsdeuren zijn ook nog aanwezig, al wordt er niet meer zo veel gebruik van gemaakt. Binnen het vierkant kon men gemakkelijk 75 grote balen hooi bergen, genoeg voor de winter. Later heeft men een schuur naast de boerderij gebouwd voor jongvee, varkens of schapen. Het voor-woonhuis maakt een zeer forse indruk. Boven de 4 raamkozijnen in de voorgevel is mooi tegelwerk aangebracht, wat helaas iets beschadigd is. Ook is er tegelwerk in het portiek bij de voordeur en boven de voordeur is een inpandig balkonnetje. Het gekleurde metselwerk in de gevel en de mooi uitgezaagde windveren geven het geheel een "rijk" aanzien. Maar er is meer wat dit pand bijzonder maakt nl. de mensen die het pand lieten bouwen. Zij waren heel nauw betrokken bij de oprichting van kerk en school in Krabbendam. 3

Zicht op Haringcarspel | 1998 | | pagina 5